Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej Solidarności liczy, że w kwestii górnictwa będzie nowe otwarcie i nowe propozycje.
Minister Wojciech Kowalczyk, który został pełnomocnikiem ds. naprawy sytuacji w górnictwie zobowiązał się do przygotowania w ciągu

najbliższych trzech tygodni nowego programu naprawczego w Kompanii Węglowej. Program ten ma zostać skonsultowany z organizacjami związkowymi górników. Jak mówi Jarosław Grzesik, górnicy otrzymali zapewnienie rządu, że najbliższe wynagrodzenia i świadczenia w Kompanii Węglowej zostaną wypłacone. To gwarancja ze strony właściciela - podkreśla przewodniczący. 

Górnicy nie chcą ujawniać swoich pomysłów na rozwiązanie trudnej sytuacji w górnictwie. Ich propozycje zostaną przedstawione w trakcie prac zespołu powołanego do wypracowania nowych rozwiązań. Jednak jak twierdzi Jarosław Grzesik, problemem jest to, że rząd odrzuca wszystkie dotychczasowe pomysły wypracowane przez górników. 

Jarosław Grzesik spodziewa się wizyty premier Kopacz na Śląsku w czasie 2-3 tygodni. Teraz górnicy jadą na Śląsk do Kompanii Węglowej. Tam razem z kolegami jeszcze dzisiaj podejmą decyzję dotyczącą dalszych losów protestu. Górnicy od minionego czwartku okupują siedzibę Kompanii Węglowej.