Już wkrótce być może pełną parą ruszą prace badawcze i ekshumacyjne ofiar terroru komunistycznego. Kancelaria Prezydenta kończy prace nad nowelizacją ustaw, które zniosą przeszkody prawne w tej sprawie. Poinformował o tym Bronisław Komorowski na uroczystości wręczenia przez Instytut Pamięci Narodowej kolejnych not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar.

Znowelizowane przepisy mają umożliwić między innymi przeniesienie grobów, pod którymi znajdują się szczątki ofiar komunistycznej bezpieki.
Prezydent wskazywał, że sam proces zmiany prawa w tej sprawie nie jest łatwy do przeprowadzenia, bo przepisy są rozproszone w trzech ustawach. "Doszedłem jednak do wniosku, że ktoś to musi wziąć na siebie i dlatego Kancelaria Prezydenta pracuje nad ich nowelizacją" - tłumaczył Bronisław Komorowski. Jak dodał, prawo trzeba zmienić tak, by "przyzwoicie załatwić coś, co jest bardzo trudne i bolesne".

Przed rozpoczęciem przyznawania rodzinom not identyfikacyjnych prezydent zaznaczył, że jest to kolejny dowód, że prawda prędzej czy później wychodzi na jaw, niezależnie od podejmowanych przez oprawców prób jej ukrycia.

Następnie prezydent wręczył stosowne noty rodzinom zidentyfikowanych w ekshumacjach ofiar komunistycznej bezpieki: mjra Bolesława Kontryma "Żmudzina", Juliana Czerwiakowskiego "Jurka", Bolesława Częścika "Orlika", por. Stefana Głowackiego "Smugi", Dionizego Sosnowskiego "Zbyszka", por. Zygmunta Szymanowskiego "Jezierzy", mjra Ludwika Jana Świdra ps. "Johann Puk" i por. Aleksandra Tomaszewskiego ps. "Al".
Podobne uroczystości odbyły się już trzykrotnie. W ciągu niespełna dwóch lat realizowania przez IPN projektu "Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944-1956" i istnienia interdyscyplinarnego zespołu badawczego przeprowadzono prace badawcze i ekshumacyjne w kilkunastu miejscach w Polsce. W ich trakcie odnaleziono szczątki ponad pięciuset ofiar komunizmu.

Na samej "Łączce" na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach wydobyto szczątki około dwustu osób. 28 z nich zidentyfikowano, w tym szczątki wybitnych dowódców oddziałów AK i WiN, majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka" i majora Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora".