"Łączka" na Powązkach kwaterą wojskową. Decyzją wojewody mazowieckiego Kwatera "Ł" 1 Cmentarza Wojskowego na Powązkach została wpisana do ewidencji grobów i cmentarzy wojennych. Na tak zwanej "Łączce" byli grzebani w bezimiennych mogiłach działacze antykomunistycznego podziemia mordowani w latach 1945 - 56.

Do tej pory dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa udało się wydobyć szczątki około 200 ofiar reżimu komunistycznego, a 36 osób udało się zidentyfikować.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski podczas konferencji prasowej wyjaśniał, że decyzja o zmianie statusu prawnego Kwatery "Ł" pozwala na rozpoczęcie prac upamiętniających zamordowanych bohaterów. Teraz, wyjaśniał wojewoda, można będzie rozpisać konkurs na projekt mauzoleum, które będzie honorowało ofiary komunistycznego terroru.

Ta decyzja nie zamyka tematu Kwatery "Ł" ponieważ na pozostałych jej dwóch częściach na bezimiennych mogiłach stoją nowe groby. By można było dokończyć prace i zmienić status tej części cmentarza, musi zostać znowelizowana ustawa o grobach i cmentarzach wojskowych.

Po tych zmianach zapewnia wojewoda Kozłowski, będzie można przenieść około 200 grobów z "Łączki". Jacek Kozłowski zapewnił, że prace zmierzające do znalezienia miejsca dla grobów już trwają. Wytypowano już przestrzeń, o którą powiększony zostanie Cmentarz Wojskowy na Powązkach i po zmianach prawnych tam zostaną przeniesione groby.

Budową mauzoleum upamiętniającym ofiary represji komunistycznych zajmuje się Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która w najbliższym czasie ogłosi konkurs na jego projekt.