Przykład Albanii dowodzi, że możliwa jest pokojowa koegzystencja chrześcijan i muzułmanów - powiedział papież Franciszek rozpoczynając swoją jednodniową wizytę w tym kraju. Papież i jego gospodarze wspominali historyczną pielgrzymkę Jana Pawła II w kwietniu 1993 roku.

W pierwszym wystąpieniu, w pałacu prezydenckim, gdzie spotkał się z przedstawicielami najwyższych władz, papież Franciszek nazwał Albanię ziemią bohaterów, którzy oddali życie za niepodległość ojczyzny i ziemią męczenników, którzy dawali świadectwo wiary w trudnych czasach prześladowań.

Z uznaniem wyraził się o klimacie szacunku i wzajemnego zaufania między katolikami, prawosławnymi i muzułmanami, podkreślając, że nabiera to szczególnego znaczenia w naszych czasach, w których ze strony grup ekstremistycznych wypaczany jest autentyczny sens religii oraz ulegają zaburzeniu i instrumentalizacji różnice między poszczególnymi wyznaniami, czyniąc z nich niebezpieczny czynnik konfliktu i przemocy.

Franciszek raz jeszcze przestrzegł, by nikt nie myślał, że może zasłaniać się Bogiem, gdy planuje i dopuszcza się aktów przemocy i prześladowania! Drugim punktem programu papieskiej wizyty jest msza na placu im. Matki Teresy z Kalkuty.