Kryzys instytucji małżeństwa: Nie ma mężczyzn dla wykształconych kobiet

autor: Anna Wittenberg07.08.2014, 08:00; Aktualizacja: 07.08.2014, 08:03

Wykształcone kobiety mają problem ze znalezieniem życiowego partnera. To zjawisko może pogłębić kryzys instytucji małżeństwa

Demograf z SGH prognozuje, że w Polsce będzie coraz mniej ślubów. Tym razem wcale nie z powodu przemian obyczajowych. Zdaniem prof. Ireny Kotowskiej znaczenie może mieć różnica w wykształceniu kobiet i mężczyzn.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (13)

  • nk(2014-08-07 08:35) Zgłoś naruszenie 10

    Cóż, charakterologicznie wykształcone kobiety są po prostu często odstręczające. Niewykształconego nie chce ona, a wykształcony ma zwykle tyle rozumu, by nie chcieć jej.

    Odpowiedz
  • Iwona(2014-08-07 09:03) Zgłoś naruszenie 11

    Męzczyzna z każdym wykształceniem znajdzie prace. Kobiety muszą je podwyzszać by mieć jakąkolwiek. i tak drogi sie rozmijają.

    Odpowiedz
  • T1000(2014-08-07 10:38) Zgłoś naruszenie 10

    Kobiety i mężczyźni obecnie po prostu już nie potrzebują żyć w parach. Radzą sobie bardzo dobrze w pojedynkę, dobrowolnie rezygnując, dla samorealizacji, z posiadania potomstwa. Poza tym wielu kobietom oczywiście wcale nie chodzi o wykształcenie partnera, jak się twierdzi, ale o posiadanie odpowiednich zasobów finansowych, aby mogły się wygodnie ustawić. Niestety również te kobiety, które finansowo radzą sobie nieźle czy nawet bardzo, jeżeli już nastawiają się na życie z kimś, to też chętnie dążą do wygodnego życia z kimś dobrze usytuowanym. To obrazuje, że tak naprawdę rzadko kobieta może być dla mężczyzny partnerem w życiu.

    Odpowiedz
  • humer(2014-08-07 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    Pięć lat temu o tym beło. Niby wykształcone, a znaleźć nie mogą i płaczo PO gazetach i telewizjach. Blondynki, czy co? A taka Bakuła z osiem razy wychodziła i wciąż wracała. Można?

    Odpowiedz
  • sambor(2014-08-07 11:49) Zgłoś naruszenie 10

    kobieta i partner zyciowy? To sprzeczność.. dla kobiety partnerem zyciowym może być jedynie zlota karta kredytowa partnera

    Odpowiedz
  • eee(2014-08-07 12:36) Zgłoś naruszenie 00

    jest to wypadkowa "dymania" przed ślubem
    a potem róbta co chceta...

    Odpowiedz
  • Wg. wiadomej ...(2014-08-07 15:12) Zgłoś naruszenie 00

    ...doktryny kobieta jest od rodzenia i wychowywania dzieci, a mężczyzna od rządzenia i utrzymywania rodziny.

    Odpowiedz
  • indigos mec(2014-08-07 15:25) Zgłoś naruszenie 10

    Kobieta by chciała wszystko, bogatego,przystojnego,wykształconego mężczyzne a ona może być szarą myszką bo jej się należy. Tak to nie ma, same nie wiedzą czego chcą a jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o faceta KASE było jest i bedzie i gadanie że z miłości wyszłam za niego to behemoty 90% kobiet. Jeszcze jest sprawa sexu jak jej dobrze robi i ma gruby portfel to jest dobrze a jak słabo ja popycha i kruchy portfel to kopas w dupas facetos. Takie kobiety nazywają się : Ladys and spictis and visibul and juice fruit.

    Odpowiedz
  • aaaa(2014-08-07 21:01) Zgłoś naruszenie 10

    mężczyznom żyje się za dobrze bez żony dlatego nie chcą się żenić TO PROSTE
    po co mi żona, to ja jestem jej potrzebny i moja karta

    Odpowiedz
  • aaaa(2014-08-07 21:15) Zgłoś naruszenie 00

    mężczyźni szybciej znajdują pracę po szkole średniej niż kobiety bo pracodawcy wolą mężczyzn dlatego te kobiety które nie zostały mamą i nie znalazły pracy decydują się na dalszą edukację.
    W efekcie są po trzydziestce, często na garnuszku rodziców, bez dzieci no ale z dyplomem.

    Odpowiedz
  • Rene(2014-08-07 22:54) Zgłoś naruszenie 10

    Mowimy o wykształceniu typu fizyka jądrowa, inżynieria materiałowa czy coaching srołczing psycholog biznesu ew. licencjat z kosmetologii?

    Odpowiedz
  • kobieta juz nie jest niewolnica(2014-08-07 23:37) Zgłoś naruszenie 00

    co za bzdury, swiat sie zmienia, kobiety zdobywaja wyksztalcenie i mozliwosc utrzymania się, w poprzednich stuleciach kobiety nie mialy tej mozliwosci, musialy wyjsc za maz i urodzic dziecko tylko po to zeby miec dach nad glowa i cokolwiek do zjedzenia, nie pracowaly i byly w 100 % uzaleznione od mezczyzn, czy tego chcialy, czy nie. kobieta stara panna byla wykluczona spolecznie, do tego zyla w nedzy, lub podejmowala najgorsza i najmniej platna mozliwa prace, albo byla na lasce dalszej rodziny, albo zostawala ulicznica, albo szla do zakonu. Dzis kobieta ma takie sama prawa i obowiazki ( prawie) jak mezczyzna. Wiele kobiet po prostu nie chce byc z byle facetem i znosic go przez cale zycie. W PRLu milion kobiet mialo mezow alkoholikow, kultuorwo musialy tkwic w tym piekle, one i ich dzieci. Dzis kobieta samodzielna nie musi zyc z tyranem, katem, alkoholikiem, narkomanem, psychopata, niezrealizowanym leniem itd itp. Wiec o co kaman? Coraz wiecej kobiet zyje samotnie poniewaz moga sie utrzymac. Na pewno lepiej byc samej niz zyc w niewoli w nieszczesliwym pseudozwiazku. Czesc ludzi szczesliwie laczy sie w pary i potrafi przezyc ze soba cale zycie. ALe tylko czesc. Pozwolcie zyc kazdemu tak ja chce - w parze, lub pojedynke. Byleby nie robil krzywdy innym ludziom.

    Odpowiedz
  • .......(2014-08-20 13:49) Zgłoś naruszenie 01

    Przez 8 lub więcej godzin odpowiedzialna i ciężka praca wykształconej kobiety, a po niej , pani doktor, dyrektor, naczelnik wraca do domu i : pranie gaci, skarpetek, gotowanie, sprzątanie, zakupy, wrzeszczące dzieci i obowiązkowo dawanie d...y na dobranoc wypoczętemu przed telewizorem mężusiowi. Na co to komu?!!!

    Odpowiedz