Pokolenie z syndromem rozwodowym: Rozpada się co trzecie małżeństwo

autor: Janusz K. Kowalski16.07.2014, 08:00
rodzice-dziecko-kłótnia

rodzice, dziecko, kłótniaźródło: ShutterStock

W Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo. Efekt jest taki, że już co ósme małoletnie dziecko doświadczyło rozstania się jego rodziców

W ostatnich siedemnastu latach blisko 900 tys. dzieci przed 18 rokiem życia doświadczyło rozwodu swoich rodziców – wynika z danych GUS. Czyli co ósme z nich przeżyło rozpad rodziny – wynika z szacunków DGP. Trzy najważniejsze przyczyny rozwodów to: niedochowanie wierności małżeńskiej, alkoholizm partnera i niezgodność charakterów.

Dzieci ze związków, które się rozpadły, reprodukują zachowania rodziców. Są bardziej skłonne do rozwodów – twierdzi demograf dr Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego. – Dzieci, które przeżyły rozbicie małżeństwa rodziców, są po osiągnięciu odpowiedniego wieku bardziej ostrożne przy podejmowaniu zobowiązań matrymonialnych. Można oczekiwać, że częściej będą żyły w związkach partnerskich – dodaje Szukalski.

Jego opinię potwierdza demograf z SGH profesor Irena Kotowska. – Z naszych badań wynika, że osoby, które mają za sobą rozwód rodziców, mniej chętnie zawierają małżeństwa – komentuje.

Według psycholog dr Aleksandry Piotrowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego dzieci z rozbitych rodzin ponoszą wysokie koszty jeszcze przed momentem rozwodu rodziców. Między innymi doświadczają długotrwałego stresu, który daje efekt podobny do zespołu stresu pourazowego.

– Natomiast po rozstaniu rodziców dziecko ma zaniżoną samoocenę i niezaspokojone poczucie bezpieczeństwa – tłumaczy Aleksandra Piotrowska. – Rodzi się w nim przeświadczenie, że nie ma na świecie niczego trwałego – przekonuje psycholog.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (7)

 • Michał(2014-07-16 08:50) Zgłoś naruszenie 00

  A podobno taki katolicki kraj. Taki piękny. Szkoda.

  Odpowiedz
 • nk(2014-07-16 09:35) Zgłoś naruszenie 00

  No właśnie, gdyby to był autentyczny katolicyzm, to dzieci nie musiałyby tak cierpieć.

  Odpowiedz
 • Jaki syndrom ?(2014-07-16 11:30) Zgłoś naruszenie 00

  To wychowanie i powszechne rozpasanie.

  Odpowiedz
 • Idalia(2014-07-16 11:30) Zgłoś naruszenie 00

  i te dzieci po rozwodach "lgną do drugiego człowieka" i sprowadzaja go na manowce... a cżłek ten, cóż grzeszny jak każdy ulega pokusom. Dlatego nie wolno potępiać go ani piętnować. trzeba zrozumieć i wybaczyć.

  Odpowiedz
 • cde(2014-07-16 19:55) Zgłoś naruszenie 00

  Freud ,,pisał że sex zaburza normalne rozumowanie a , jedno z młodych musi zaraz P.O...ślubie wyjechac z kraju za chlebem ...a..nie podają ,jaki status materialny maja ci co sie najczęściej rozwodzą a,a,a,,,jest temu winna ,,BIEDA ,,;:Na Zielonej Wyspie::

  Odpowiedz
 • cde(2014-07-16 20:00) Zgłoś naruszenie 00

  te rozwody to wśrod najbiedniejszych P.O..prostu z Biedy ...na Zielonej Wyspie wystarczy sprawdzić status materialny tych co sie rozwodzaąą

  Odpowiedz
 • Wolfram(2014-07-17 06:53) Zgłoś naruszenie 00

  Michałku katolicy się nie rozwodzą a tezę, że kraj jest katolicki i wyznaniowy to głoszą przeciwnicy wiary i tylko wtedy kiedy jest im to wygodne aby krytykować do woli. To, że ktoś ubiera choinkę w święta albo pójdzie i zrobi sobie fotki w kościele nie oznacza, że ma coś wspólnego z wiarą. Katolików w Polsce jest nie więcej niż 35 - 40 %, może to kiedyś był katolicki kraj ale to już przeszłość. Nk - to katolicyzym jest winny rozwodów? Bo jest nie autentyczny? A co to znaczy? Od kiedy samo mieszkanie w Chinach czyni Chińczykiem?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie