Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami rządu, składki zainwestowane przez OFE w obligacje zostaną przekazane do ZUS-u. Pieniądze zainwestowane w akcje pozostaną na kontach w funduszach, z czego część ostatecznie i tak trafi do ZUS, o ile ubezpieczony nie zadeklaruje chęci pozostania w systemie OFE.

Składka odprowadzana do OFE ma wynieść 2,92 procent. Oszczędności z funduszy mają być przekazywane do ZUS-u stopniowo. Sam proces ma się rozpocząć na 10 lat przed osiągnięciem przez obywatela wieku emerytalnego.

Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, w piątek w sprawie OFE spotkają się prezydent Bronisław Komorowski oraz były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Rozmowa odbędzie się z inicjatywy byłego premiera. Buzek, europoseł PO, przekonywał niedawno, że jest jeszcze czas by zmienić rządowe propozycje dotyczące reformy emerytalnej. Wraz z byłym ministrem finansów Jerzym Hausnerem we wspólnym oświadczeniu napisał na początku września, że propozycja koalicji PO-PSL w sprawie zmian w systemie OFE jest szkodliwa dla polskiej gospodarki.