Jak poinformowała IAR szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska Wieczorek, była minister finansów, prośbę o odwołanie, przesłała do Kancelarii Prezydenta w tym tygodniu. Kancelaria Prezydenta nie ujawnia powodów dla których Zyta Gilowska zrzekła się z zasiadania w Radzie.

Według nieoficjalnych informacji IAR, powodem rezygnacji jest stan zdrowia profesor Gilowskiej. Pod koniec września Zyta Gilowska miała wziąć udział w debacie programowej dotyczącej gospodarki, którą organizowało Prawo i Sprawiedliwość. Z powodu złego stanu zdrowia trafiła do szpitala, gdzie przeszła operację.

Zyta Gilowska zasiadała w Radzie Polityki Pieniężnej z nominacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W latach 2006-2007 (z kilkutygodniową przerwą) pełniła funkcję ministra finansów w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W 2007 roku w wyborach parlamentarnych uzyskała mandat poselski z list Prawa i Sprawiedliwości. Przedtem była związana Platformą Obywatelską, z której odeszła w 2005 roku.