.

Kaczyński przed Kancelarią Premiera: To nie jest państwo w pełni demokratyczne

2013-09-13 08:42:57
Na dzisiaj w ustawionym przed Sejmem miasteczku namiotowym od godziny 11.00 zaplanowano dwie debaty. Pierwsza: o roli dialogu społecznego z udziałem ekspertów i druga - obywatelska.
2013-09-13 08:43:05
Od 16.30 scena i mikrofon będą do dyspozycji członków organizacji społecznych, inicjatyw obywatelskich i innych organizacji wspierających protest.
2013-09-13 08:43:40
Wicepremier i minister gospodarki zaprasza związkowców na rozmowy. Prezes PSL powiedział w radiowej Trójce, że gdy tylko skończy się protest, którego głównym celem jest obalenie rządu i wysłanie go na śmietnik historii, spotka się z przedstawicielami pracowników.

Piechociński zapowiedział, że będzie chciał rozmawiać ze związkowcami nie tylko u siebie w ministerstwie i na posiedzeniach Komisji Trójstronnej, lecz także podczas spotkań w regionach.
2013-09-13 08:59:02
Na dzisiaj nie zaplanowano żadnych manifestacji, ale tak wyglądało to wczoraj:
solidarność pod sejmem
Fot. Aleksander Majdański / newspix.pl
2013-09-13 12:03:37
Nie ma dialogu z rządem i dlatego protestujemy w Warszawie - tłumaczy Wojciech Buczak, przewodniczący rzeszowskiej "Solidarności". Jednocześnie mówi, że prawdopodobnie nie uda się wywalczyć zmian, o które zabiegają związkowcy. Protestujący domagają się, by prawo było przyjazne pracownikom i społeczeństwu - wyjaśnia gość Radia Rzeszów.

Wojciech Buczak wskazuje, że rządzący ignorują sprawy ważne dla ludzi pracy. Jako przykład takiego działania podaje sposób zajmowania się projektem ustawy o płacy minimalnej, która rok temu utknęła w Sejmie. Projekt zakłada, że wysokość płacy minimalnej będzie uzależniona o wzrostu PKB.
2013-09-13 12:04:14
Prawo i Sprawiedliwość solidaryzuje się z protestującymi. Politycy tej partii zbojkotowali sejmowe głosowania. Przed południem, na wyjazdowym posiedzeniu klubu parlamentarnego, przyjęli uchwałę w związku z protestami pracowników.

Wiceprezes PiS Beata Szydło powiedziała dziennikarzom, że w uchwale posłowie wyrażają poparcie dla postulatów związkowców. Podkreślają konieczność dialogu, rozmowy na temat sytuacji na rynku pracy. Sprzeciwiają się wysokiemu bezrobociu, wprowadzaniu elastycznego czasu pracy i wydłużeniu wieku emerytalnego.

W uchwale czytamy, że "Prawo i Sprawiedliwość popiera protest związków zawodowych pracowników, popiera ich walkę o godność, podmiotowe traktowanie, o godne i sprawiedliwe wynagrodzenia za pracę".

O 13. 00 przed Kancelarią Premiera, oświadczenie wygłosi prezes PiS Jarosław Kaczyński.
2013-09-13 12:06:09
Tymczasem do Warszawy jadą kolejni związkowcy - zachodniopomorscy z "Solidarności". W autokarach są między innymi kolejarze, strażacy, pocztowcy, pracownicy zakładu przetwórstwa rybnego. Jadą całe rodziny.

"Chcemy przypomnieć rządowi, że jeszcze jest czas zmienić bzdurne przepisy" - powiedziała Danuta Czernielewska przewodnicząca Zarządu regionu Pobrzeże NSZZ "Solidarność". Chodzi między innymi o wydłużenie wieku emerytalnego i okres rozliczeniowy czasu pracy.

Czernielewska mówi, że to nie wstyd przyznać się do błędu i zmienić zdanie. Dodaje, że rząd może brać przykład z pracowników i pracodawców w Koszalinie, którzy potrafią się porozumieć w wielu sprawach.

Związkowcy obawiają się prowokacji podczas manifestacji, dlatego mają swoje służby porządkowe - powiedziała Danuta Czernielewska. Reprezentanci pracowników deklarują spokój i mówią, że są wyjątkowo czujni.

Z regionu koszalińskiego na protest do Warszawy wybiera się ponad sześciuset związkowców.
2013-09-13 13:55:17
W miasteczku namiotowym odbyła się debata. Przemawiał między innymi Jan Guz:
Debata pod Sejmem
Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
2013-09-13 13:55:26
PiS solidaryzuje się z tymi, którzy mają dość Polski bez pracy, bez mieszkań, w której rodzi się zbyt mało dzieci - mówił Jarosław Kaczyński. Na pikiecie przed Kancelarią Premiera prezes PiS powiedział, że państwo powinno służyć obywatelom, jednak to, rządzone przez Donalda Tuska, nie pełni swej roli.

"To nie jest państwo w pełni demokratyczne" - mówił Kaczyński. Dodał, że PiS solidaryzuje się z protestującymi związkowcami, zjednoczonymi w sprzeciwie wobec polityki rządzących. Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę, że to koalicja PO-PSL ponosi odpowiedzialność za obecną sytuację Polski, gdyż codziennie podejmuje decyzje o jej losach. "Czy są to decyzje suwerenne? Czy są to rzeczywiście ich decyzje? Nie wiemy, ale wiemy, że oni za nie odpowiadają" - mówił prezes PiS.

Jarosław Kaczyński podkreślił też, że obecnie w państwie demokratycznym jakim jest Polska zwyciężać należy w wyborach, a nie na ulicy. "To zwycięstwo można i trzeba przybliżać różnego rodzaju akcjami takimi jak ta, ale musimy też wiedzieć, że ostateczne zwycięstwo możemy podjąć tylko poprzez procedury demokratyczne - referenda i wybory" - powiedział prezes PiS. Dodał, że w najbliższym czasie sprawdzianem może być referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

"Kartka wyborcza jest naszą bronią. Nie potrzebujemy barykad, potrzebujemy głosowania, potrzebujemy wielkiej jedności Polaków, wielkiej jedności polskiego obozu patriotycznego" - mówił do związkowców zebranych przed Kancelarią Premiera prezes Jarosław Kaczyński.
2013-09-13 14:10:18
Tak przemawiał Jarosław Kaczyński - w towarzystwie byłego szefa NSZZ "Solidarność" Janusza Śniadka - przed Kancelarią Premiera:
Przemówienie Kaczyńskiego
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
2013-09-13 14:11:08
Związkowcy odsłonili pomnik Donalda Tuska. Postać przedstawiająca premiera, trzyma pod pachą piłkę. Związkowcy odśpiewali też hymn wyśmiewający dokonania szefa rządu.
Pomnik Donalda Tuska
Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
2013-09-13 14:26:31
Władysław Kosiniak-Kamysz zaprasza związkowców na rozmowy do Komisji Trójstronnej. Jak podkreślił, do takich rozmów jest przygotowany i dodawał, że dialog jest potrzebny i możliwy. Kosiniak - Kamysz powiedział między innymi:

"Zapraszam na Komisję Trójstronną. Teraz były dni protestu. To był wybór związkowców na ostatnie 4 dni. Mam nadzieję, że możemy to grubą linią odkreślić i wrócić do prac w Komisji Trójstronnej".

2013-09-13 14:28:48
Jednak Piotr Duda pytany, czy związkowcy przyjmą zaproszenie, odparł , że "nie ma takiej możliwości". Dodał, że związkowcy postawili jasne warunki powrotu do rozmów w Komisji Trójstronnej. "Jeżeli pan Kosiniak-Kamysz chce się spotkać poza formułą Komisji, nie ma najmniejszego problemu".

Duda dodał, związkowcy nie będą pokazywać obywatelom, że jest jakikolwiek dialog, bo go nie ma. "Na siłę nikt nas do Komisji nie zaciągnie, po to tylko żeby tam być i trwać "- stwierdził.

"Jak powiedział Duda, rząd wraz z pracodawcami przeforsowali to co chcieli, a teraz chcą coś odciąć grubą kreską i zaczynać od nowa. Dodał, że trzeba wrócić do problemów jakie związki sygnalizowały od kilku lat.
2013-09-13 14:43:33
Wreszcie w sprawie protestów wypowiedział się sam premier. Donald Tusk nie spodziewa się - jak to określił - jakichś aktów agresji. W jego ocenie, zaszkodziłoby to tylko reputacji związków zawodowych.

Premier dodał, że wspólną decyzją rządu ministra spraw wewnętrznych i władz Sejmu było, by urzędy, przed którymi protestują związkowcy nie były chronione barierkami. "Żeby nie było tego poczucia, że tu są kaski, tarcze, a z drugiej strony kije, kamienie, czy jakieś ostrzejsze formy protestu" - tłumaczył. Jego zdaniem, można ostro powiedzieć, co się nie podoba w Polsce, jak bardzo się nie lubi Tuska, ale bez agresji. Z drugiej strony - mówi - można wszystko przygotować tak, żeby nie stwarzać wrażenia ostrego konfliktu społecznego.

W ocenie szefa rządu, jest dużo powodów do niezadowolenia społecznego, ale na szczęście ostrego konfliktu społecznego nie ma. Premier ma nadzieję, że jutro podczas protestu będzie spokojnie. Dodał, że rząd będzie dobrze przygotowany, ale nie da powodów do agresji.
2013-09-13 14:46:07
Premier ocenił też pomnik, jaki wystawili mu protestujący związkowcy. Powiedział:

"Nie zasłużyłem na pomnik i nie jest to fałszywa skromność, nawet jeśli są złośliwe i dowcipne".

2013-09-13 16:56:02
Dyskusje, które towarzyszą manifestacjom mają charakter jedynie ozdobny i nie przyniosą żadnego efektu jeśli chodzi o zmianę polityki rządu. Dominują tu głównie cele polityczne, mniej społeczne. Protesty związkowców nie przejdą jednak obojętne - ocenia socjolog dr Robert Rogowski. Pewne programy niektórych partii politycznych będą skorygowane o to, czego oczekują związki by na tym ugrać poparcie w przyszłorocznych wyborach - dodaje.
2013-09-13 17:01:35
Zobacz, jak przebiegały protesty związkowców. Aby przejść do galerii, kliknij w zdjęcie.Fot. Maciek Suchorabski/ gazetaprawna.pl
2013-09-13 19:23:19
Internet szydzi ze zdjęcia Jarosława Kaczyńskiego z Januszem Śniadkiem. Były przewodniczący Solidarności jest nazywany "parasolowym".