Obok tak bogato wyposażonych pokoi znajduje się łazienka z wanną lub kabiną prysznicową. Początek porodu odbywa się najczęściej tylko pod okiem lekarza.

Jak opisuje portal, następna faza to czas, kiedy opiekę przejmuje położna odbierająca poród oraz tata dziecka, który na koniec porodu wieńczy wszystko przecięciem pępowiny. Aby wszystko tak pięknie wyglądało, należy najpierw spisać umowę ze szpitalem lub kliniką, w której chce się urodzić dziecko – przypomina portal parenting.pl. 

Portal ostrzega, że dodatkowo płaci się za każdą wprowadzoną osobę, która ma być przy porodzie oraz za każdą dobę pobytu w szpitalu. 

Noworodek już w domu: przygotowanie pokoju dla dziecka – razem 3000 zł

Spore wydatki czekają nas przy przygotowaniach pomieszczenia, w którym przebywał będzie nowy członek rodziny. Niejednokrotnie wiąże się to ze sporym remontem, czyli malowaniem, tapetowaniem, cyklinowaniem, a nawet zmianą oświetlenia. Oczywiście możemy zrobić to sami i wtedy oznacza to wydanie kilkuset złotych na farby, pędzle i wałki, tapety.

Jeśli jednak zlecimy to ekipie fachowców, to na pewno koszty będą większe. Policzmy.

Przygotowanie ścian przed malowaniem

Mycie ścian i sufitów to koszt 1,50 – 3, 50 zł za m2, chociaż zdarzają się także dużo wyższe stawki. Dodatkowo, jeśli ściany pokryte są farbą olejną, trzeba ją zeskrobać. Ceny takich usług wahają się w granicach 2 do 8 zł – informuje portal megaremont.pl.

Ceny malowania – 1100 zł

W zależności od koloru, sposobu malowania ścian i rodzaju farby (kładzenie farby białej, kolorowej, kilku kolorów, akrylowej bądź lateksowej) oraz wliczonych usług zapłacimy od 4 do nawet 12 zł za m2 – czytamy na portalu megaremont.pl.

Jak widać, cenowe rozbieżności są spore, ale wynika to po części właśnie z różnych sposobów przedstawiania kosztów. Niektóre firmy podają już koszt kompletnej usługi z wliczoną ceną farby, a inne tylko cenę samej robocizny. 

Ceny różnią się także w zależności od regionu Polski. W dużych miastach (np. Warszawa) i miejscowościach położonych bliżej Niemiec (dobrym przykładem jest Szczecin) za robociznę zapłacimy więcej (8 - 11 zł) – informuje portal budowlany.

Policzmy: przygotowanie do malowania oraz pomalowanie małego pokoju – np. 12-metrowego - to koszt ok. 800 zł za sama robociznę plus farby – 200 - 300 zł. Razem 1100 zł.

Cyklinowanie podłóg 12 m pokoju: 900 zł

Jak wylicza portal remontuj.pl, kompleksowa usługa – układanie, cyklinowanie bezpyłowe, trzykrotne lakierowanie podłóg to wydatek 76 zł/m2. To oznacza, że za nową podłogę w 12 m pokoju zapłacimy ok. 900 zł. 

Akcesoria - rolety na okna, nawilżacz, termometr i oświetlenie - od 400 do 1000 zł 

Do tego należy doliczyć niezbędne wyposażenie w pokoju naszego dziecka: termometr, nawilżacz powietrza, rolety na okna. Za te akcesoria zapłacimy, w zależności od modelu nawilżacza (od 150 do 300 zł) i rodzaju rolet (od 25 do 240 zł) - od 200 do 500 zł. Do tego doliczmy nowe oświetlenie – to wydatek 200 - 500 zł.

Meble, pościel, materac: od 240 do 1100 zł

Najważniejszym elementem łóżeczka dziecka jest materac - podkreśla portal oilatum.pl . Zgodnie z zaleceniami lekarzy, powinien być dość twardy. Wybieramy spośród materiałów naturalnych (włókien kokosowych i trawy morskiej) lub też sztucznych (pianka poliuretanowa), które są wskazane dla alergików. Dziecko powinno leżeć na materacyku z niewielkim podwyższeniem pod główką, pod kątem 30 stopni uzyskanym poprzez podłożenie kocyka lub złożonych pieluszek, ewentualnie płaskiej poduszeczki z włosia, bez pierza. Trzymanie dziecka w tzw. beciku z pierza jest bardzo szkodliwe dla noworodka – radzi portal.

Ile to kosztuje. Łóżeczko z IKEI – od 80 do ok. 500 zł. Materace, według porównywarki Ceneo.pl, kosztują od 66 zł (materacyk gryczano-kokosowy) do 225 zł (materac lateksowy). Pościel – w tej samej porównywarce – od 50 do 350 zł, w zależności od wzoru, użytej tkaniny. Do tego otulaczek za 34 zł i kocyk (pledzik) od 35 do 50 zł.
Można tez kupić od razu zestaw mebelków : łóżeczko, komoda z przewijakiem, dwie szafeczki oraz szafa za 829 zł. Do tego trzeba doliczyć pościel.

Niania elektroniczna i monitor oddechu: od 100 do 500 zł

Coraz częściej w wyposażeniu pokoju dziecięcego znajdują się nianie elektroniczne oraz monitory oddechu. Ten przydatny gadżet może nas kosztować od 100 do co najmniej 500 zł.

Miejsce do siedzenia dla mamy i opiekuna: od 2 do 3,5 tys. zł

Warto też pamiętać, aby w pokoju dla dziecka było miejsce dla mamy czy opiekuna. Tutaj portal oilatum.pl zaleca wygodny fotel lub szezlong, na którym będzie wygodnie karmić dziecko – czy to piersią, czy z butelki. Na ten cel powinniśmy przeznaczyć, przy zakupie np. w IKEI od 900 do 1400 zł za fotel, w przypadku szezlonga – od 1 do 2 tys. zł.

Przybory w łazience: 270 - 450 zł

Niezbędnik w łazience to: wanienka, termometr, myjka, mydło, ręcznik z kapturkiem, gaziki, patyczki, sól fizjologiczna w ampułkach lub przegotowana woda, krem przeciw odparzeniom. 

Za wanienkę zapłacimy według porównywarki Ceneo.pl od 95 do 129 zł, za ręczniki i myjki zapłacimy ok. 100 zł, kosmetyki i mydełka to co najmniej 50 - 100 zł. nie zapominajmy również o nocniku. Za standardowy zapłacimy ok. 25 ale już za śpiewający – 129 zl. Podsumujmy. Wyposażenie łazienki do obsługi bobaska kosztować nas będzie od 270 do 450 zł.

Dziecko na spacerze i w podróży - wózek i fotelik samochodowy: od 600 do 2600 

Oprócz domowego wyposażenia, powinniśmy pamiętać o odpowiednich akcesoriach do przewożenia i transportowania dziecka, takich jak fotelik samochodowy, nosidełko czy wygodny składany wózek. Od razu trzeba zastrzec, że to znacząca pozycja w naszym budżecie dla noworodka. 

Wystarczy powiedzieć, że według Ceneo.pl, to obecnie wydatek od 400 zł do 1500 zł za wózek spacerowy lub od 1300 do 2 tys. zł za wózek spacerowy głęboki.

Za fotelik samochodowy zapłacimy od 200 do 1100 zł.

Ubranka: 500 zł

Podstawowe zakupy ubraniowe dla noworodka obejmują body z krótkim rękawem (najwygodniejsze są rozpinane na całej długości), body z długim rękawem, śpioszki, pajacyki, kombinezon polarowy, skarpetki, czapeczki (grubsza i cieńsza), rękawiczki (lub… dodatkowe skarpetki na rączki), sweterki i bluzy. Na zimę – ciepły kombinezon. Na to wszystko powinniśmy przeznaczyć co najmniej 300 - 500 zł.

Na tym zakończymy tę wyliczankę, zdając sobie sprawę, że moglibyśmy do listy wydatków dokładać w nieskończoność – to zostawiamy przyszłym rodzicom, w zależności od ich wyobraźni oraz posiadanych środków. 

Powyższy wykaz ma zobrazować skalę wydatków, na jakie muszą nastawić się przyszli rodzice.

A jest ona niebagatelna – z podsumowania wynika, że w najtańszej wersji na nowego członka rodziny wydamy ok. 5 tys. zł, przy wyborze droższych produktów i usług czeka nas wydatek do ponad 18 tys. zł. 

Jak to się ma do becikowego – przypominamy 1 tys. zł na dziecko? Wnioski pozostawiamy decydentom dbającym o politykę rodzinną w Polsce.