Oczywiście w wyliczeniach przyjęliśmy średnie ceny, bowiem naszym zadaniem jest zobrazować skalę wydatków, o których powinni pamiętać przyszli rodzice, a nie konkretne kwoty, które w indywidualnych wypadkach mogą się znacznie różnić.

Najpierw obliczmy, ile dostaniemy pieniędzy od państwa, samorządu i ubezpieczyciela za urodzonego młodego Polaka.

Becikowe: rządowe, rodzinne i samorządowe, czyli 1 tys., 2 tys. lub 3 tys. za jedno dziecko 

Urodzenie dziecka to nie tylko wydatek. To również świadczenia pieniężne, które w ramach kulejącej polityki rodzinnej otrzymują rodzice. Mowa jest oczywiście o becikowym, które wynosi 1000 zł przy zachowaniu (od 1 stycznia br.) określonych kryteriów dochodowych. 

Do tego można otrzymać dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowe rodzinne (przy naprawdę niskich dochodach).

Jest jeszcze becikowe samorządowe, jeśli ma się szczęście mieszkać w gminie czy mieście je wypłacającym.

Becikowe rządowe – 1000 zł z dochodem do 1922 zł na osobę 

I właśnie dochód na członka rodziny ma znaczenie przy wielkości becikowego. W przypadku rodzin bogatych (dochód powyżej 1922 zł na osobę) becikowego nie będzie. Poniżej tego dochodu dostaniemy za każde urodzone dziecko 1 tys. zł.

Jednorazową zapomogę w wysokości 1000 złotych otrzymają rodziny z dochodem nie przekraczającym 1922 złotych na osobę. Becikowe jako świadczenie rodzinne jest wolne od podatku dochodowego.

Becikowe przysługuje: matce, ojcu lub opiekunowi prawnemu dziecka. Pisemny wniosek o becikowe można złożyć w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej (w miejscu, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne) w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Aby otrzymać becikowe, matka dziecka musi przedstawić zaświadczenie, że od co najmniej 10. tygodnia ciąży pozostaje pod opieką lekarza. 

"Becikowe rodzinne" - tylko dla najuboższych

Rodzice o niskich dochodach (nie więcej niż 539 zł na osobę w rodzinie albo nie więcej niż 623 zł na osobę - jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne) mają prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Nazywa się go potocznie "becikowym rodzinnym". To świadczenie także wynosi 1 tys. zł i też wypłaca się je za nowo narodzone dziecko. 

Ale dostają je tylko osoby, które mają ustalone prawo do zasiłku rodzinnego. Jeśli więc dziecko urodzi się w naprawdę ubogiej rodzinie, to za każde urodzone dziecko rodzice otrzymają 2 tys. zł (becikowe rządowe i becikowe rodzinne).

Becikowe samorządowe

Do tego może dojść becikowe samorządowe, czyli świadczenie pieniężne wypłacane z funduszu samorządu.

Ustalane jest ono oddzielnie przez niektóre gminy lub samorządy i finansowane przez nie z ich własnych środków. Szczegółowe warunki udzielania zapomóg, jak wysokość czy wymagane dokumenty, rady gmin określają w swoich uchwałach. 

Tyle, że samorządowe becikowe to już rzadkość – nie wypłaca go Warszawa, Wrocław, Gdańsk. Jak informuje gazeta.pl, jednym z nielicznych dużych miast, które wypłaca ze środków własnych jednorazową zapomogę finansową z tytułu urodzenia się dziecka, jest Kraków. 

Tu młodzi rodzice bez względu na dochody i warunki dostają dodatkowo 1 tys. zł, ale muszą przedstawić faktury potwierdzające, że wydali pieniądze na dodatkowe szczepienia, specjalistyczne badania lub zakup rzeczy potrzebnych dziecku.

Pieniądze z ubezpieczenia – od 2,5 do 4 tys. zł

Można też liczyć na pieniądze z ubezpieczenia z tytułu urodzenia dziecka. Najbardziej opłaca się ubezpieczenie zbiorowe w zakładzie pracy, gdyż wtedy przy względnie niskiej składce – np. 35 - 45 zł można liczyć na wypłatę 20, a nawet 30-krotności składki po urodzeniu dziecka, gdy firma wynegocjuje dobre warunki umowy, np z PZU..

W przypadku ubezpieczonego małżeństwa wypłatę pieniędzy za urodzenie dziecka otrzymuje matka oraz ojciec. 

Jak więc widać, przy ubezpieczeniu grupowym na konto przyszłej rodziny może trafić od 2 do 4 tys. zł.

W sumie za urodzenie dziecka dostaniemy od „państwa, samorządu czy ubezpieczyciela od 2, 2,5 do 7 tys. zł. Czy to wystarczy na godne powitanie nowego członka rodziny?

Zaczynają się wydatki - idziemy rodzić do szpitala: wydajemy od 500 do 1000 zł

Pobyt w szpitalu oznacza również wydatki. Na stronie szpitala miejskiego w Zabrzu znajdujemy listę rzeczy potrzebnych w szpitalu tak dla mamy oraz dziecka, jak i taty.

Szpital informuje, że przyszła mama musi się zaopatrzyć w następujący zestaw: wygodne, najlepiej bawełniane koszule nocne umożliwiające karmienie piersią - 3 szt., w tym jedna do porodu, szlafrok, skarpetki, klapki/kapcie, biustonosz dla karmiącej matki, przybory toaletowe: mydło lub żel pod prysznic, żel do higieny intymnej - jeżeli używałaś wcześniej, pasta i szczoteczka do zębów, grzebień/szczotka do włosów, gąbka, 2 - 3 ręczniki - kąpielowy i zwykły, - woda mineralna niegazowana - bardziej poręczne małe butelki z dziubkiem, termometr, papier toaletowy, paczkę jednorazowych pieluch typu Bella, 3 - 5 podkładów jednorazowych na łóżko. 

Podsumujmy, ile to kosztuje – koszule nocne za 50 - 150 zł, czyli 150 - 450 zł, plus szlafrok od 150 do 300 zł i reszta – 100 - 150 zł, czyli razem od 400 do 900 zł.

Dla dziecka szpital radzi przygotować: paczkę pampersów, paczkę chusteczek do pielęgnacji noworodka, 3 pieluchy tetrowe. Zapłacimy za to ok. 100 zł.

Dla ojca: (lub innej osoby towarzyszącej przy porodzie) - wygodne ubranie na zmianę (klapki, kapcie), coś do picia, przydaje się aparat fotograficzny.

Podsumujmy: sprzęt dla przyszłej mamy i dziecka to wydatek od 500 do 1000 zł.

Wyprawka szpitalna dla dziecka: od 150 do 600 zł

Szpital w Zabrzu instruuje również, co należy zabrać dla malucha, gdy będzie jechał do domu: 2 różnej grubości kaftaniki, śpiochy, 2 różnej grubości czapeczki, skarpetki, niedrapki, 2 pieluchy tetrowe, rożek. Do tego opcjonalnie dochodzi nosidełko.

Wyliczamy, ile to kosztuje: kaftaniki, skarpetki, czapeczki, śpiochy i rożek – ok. 150 zł, plus nosidełko – jak podaje sklep tublu.pl – od 420 do 450 zł, razem ok. 600 zł.
Cena za poród rodzinny: od 600 do 5000 tys. zł.

Coraz bardziej popularne stają się porody rodzinne – młody człowiek przychodzi na świat w asyście taty albo innych członków rodziny. ,,Poradnik Zdrowie’’, cytowany przez portal parenting.pl, wylicza, że opieka taka kosztuje od 600 do 1500 złotych. Za samo wynajęcie sali porodowej w publicznym szpitalu płaci się w granicach od 300 - 1200 złotych.

Jeśli natomiast chodzi o prywatne kliniki, to koszt takiego porodu sięga nawet 5000 złotych.

Jak informuje portal parenting.pl, poród rodzinny jest bardzo podobny do porodu domowego, tyle tylko że odbywa się w szpitalu. Wówczas dla obojga rodziców powinien być przydzielony osobny pokój, w którym znajdują się pomocne urządzenia i przyrządy, jak łóżko, krzesło porodowe, piłki, worki, drabinki.