"Premier (Cameron) wyraził współczucie dla izraelskiej ludności cywilnej, cierpiącej wskutek ostrzału rakietowego. Równocześnie naciskał na Netanjahu, by ten zrobił wszystko co tylko możliwe, by doprowadzić do zakończenia konfliktu" - powiedziała w niedzielę rzeczniczka Camerona, cytowana przez agencję dpa.

Dodała, że brytyjski premier jest zaniepokojony możliwością dalszej eskalacji konfliktu.

Hague ponownie ostrzegł Izrael przed użyciem wojsk lądowych w Strefie Gazy. "Ofensywa wojsk lądowych mogłaby doprowadzić do utraty sympatii i poparcia na całym świecie" - powiedział w niedzielę stacji telewizyjnej "Sky".

Szef brytyjskiej dyplomacji ostrzegał już w piątek Tel Awiw przed taką operacją, odmawiając jednak sprecyzowania, czy Wielka Brytania potępiłaby oficjalnie interwencję, gdyby do niej doszło.

Jak podkreśla dpa, Hague i Cameron widzą w Hamasie główną siłę odpowiedzialną za eskalację przemocy w Strefie Gazy.

Zabicie przez izraelskie siły lotnicze w ub. środę jednego z dowódców wojskowych rządzącego Strefą Gazy radykalnego Hamasu, spowodowało eskalację napięcia i falę wzajemnych ataków. Palestyńczycy przeprowadzają ataki rakietowe na terytorium Izraela. Izrael atakuje Strefę Gazy z morza i powietrza. Od początku walk zginęło ok. 50 Palestyńczyków, w tym dziewięciu nieletnich, i trzech Izraelczyków.