statystyki

Etap prawie krytyczny. Jakie nowe obostrzenia wprowadza rząd?

autor: Grzegorz Osiecki05.11.2020, 08:52; Aktualizacja: 05.11.2020, 08:55
Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawieckiźródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

Najwcześniej w przyszłym tygodniu okaże się, czy konieczny będzie całkowity lockdown.

Rząd przyznaje, że po obostrzeniach ogłoszonych wczoraj miejsca na kolejne punktowe ograniczenia już właściwie nie ma. – Dalej zostaje już tylko całkowity lockdown. Czy to będzie konieczne, okaże się najwcześniej w przyszłym tygodniu. Na pewno na razie nie jest rozważane wprowadzenie stanu nadzwyczajnego – twierdzi nasz rozmówca z rządu.

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne ograniczenia dotyczące mobilności społeczeństwa. Największa zmiana wiąże się z wysłaniem dzieci z klas 1–3 szkół podstawowych na nauczanie zdalne. To ruch, którego rząd próbował uniknąć jak najdłużej, zdając sobie sprawę, że dla dużej części rodziców około miliona dzieci oznacza to konieczność pozostania w domu zamiast pójścia do pracy. Do jakiegoś stopnia sytuację zapewne łagodzi fakt, że już dziś wiele firm, a od kilku dni także administracja centralna i samorządowa, pracuje w trybie zdalnym. Rząd znajdował się także pod coraz większą presją ze strony m.in. władz samorządowych, które borykają się z absencją nauczycieli i opiekunów (zakażonych lub znajdujących się w kwarantannie). Co będzie z dziećmi w zerówkach? Najbardziej prawdopodobne jest to, że podzielą los najmłodszych uczniów i trafią na nauczanie zdalne; szczegóły mają znaleźć się w rozporządzeniu.

Kolejne zmiany dotyczą funkcjonowania sklepów. Te w galeriach handlowych zostaną zamknięte, z wyjątkiem m.in. spożywczych, drogerii, aptek, sklepów z artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt i prasą. Dla pozostałych sklepów do 29 listopada ponownie obowiązują limity powierzchniowe (1 osoba na 10 mkw. w sklepach do 100 mkw oraz 1 osoba na 15 mkw. w większych obiektach). Podobne limity wprowadzono w kościołach (1 osoba na 15 mkw.). Z kolei hotele będą dostępne tylko dla gości podróżujących służbowo.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie