statystyki

Spóźniony Szpital Narodowy zacznie przyjmować pacjentów

autor: Maciej Miłosz05.11.2020, 08:42; Aktualizacja: 05.11.2020, 08:48
Narodowy to jeden z osiemnastu szpitali tymczasowych, które mają powstać w najbliższym czasie.

Narodowy to jeden z osiemnastu szpitali tymczasowych, które mają powstać w najbliższym czasie.źródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

Najpewniej dziś pierwsi chorzy na Covid-19 będą przenoszeni z innych stołecznych placówek. 16 listopada powinien ruszyć kolejny szpital tymczasowy w Warszawie, w całej Polsce ma ich być 18.

W pierwszej kolejności będą przenoszeni chorzy ze szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy ul. Wołoskiej oraz Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów. Na razie gotowych jest 300 łóżek, w ciągu kilku dni gotowe będą kolejne. Na Narodowy trafią pacjenci, którzy wymagają terapii tlenowej, ale nie respiratorów. Otwarcie nastąpi później, niż planowano jeszcze kilka dni temu. – Zakładaliśmy, że zdolność operacyjną szpital uzyska w niedzielę wieczorem. Okazało się, że są pewne przepisy, które muszą zostać doprecyzowane bądź wyjaśnione. W związku z tym mamy nadzieję, że dziś, najdalej jutro ta zdolność operacyjna zostanie uzyskana – mówił na wtorkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef KPRM.

– Szpital jest już gotowy, ale rozpoczęcie działalności leczniczej to zupełnie coś innego. Łóżka także są gotowe, jednak musimy jeszcze sprawdzić określone procedury, np. proces ewentualnej ewakuacji, a to zajmuje czas – wyjaśnia DGP dr Artur Zaczyński, który odpowiada za kwestie medyczne w Szpitalu Narodowym. Chodzi o rzeczy praktyczne – na przykład sprawdzenie, czy nie ma wystających ostrych krawędzi, które mogą uszkodzić kombinezony ochronne, czy zorganizowanie autobusów do ewentualnej ewakuacji w razie pożaru. W kolejnym etapie Narodowy ma mieć możliwość przyjęcia nawet tysiąca pacjentów, ale nie wiadomo, kiedy będzie w stanie przyjąć aż tylu chorych. – Tak szybka organizacja tego miejsca to naprawdę duże osiągnięcie – mówi jeden z naszych rozmówców związanych ze stadionem. Warto jednak przypomnieć, że decyzja o budowie i organizacji tego szpitala zapadła dopiero w połowie października. Mimo że przedstawiciele rządu twierdzili, że jesteśmy gotowi na drugą falę pandemii, żaden szczegółowy plan budowy sieci szpitali tymczasowych nie był wcześniej przygotowany.

Narodowy to jeden z osiemnastu szpitali tymczasowych, które mają powstać w najbliższym czasie. Według zapowiedzi Ministerstwa Obrony Narodowej 16 listopada ma zacząć funkcjonować szpital w stołecznej Hali Expo. – W pierwszym etapie funkcjonowania szpitala będzie 300 łóżek, w drugim kolejne 300. Maksymalnie obiekt pozwala na zorganizowanie nawet tysiąca łóżek – informowali urzędnicy resortu obrony. Do pospolitego ruszenia w walce z Covid -19 włączyły się też, jak już pisaliśmy na łamach DGP, spółki Skarbu Państwa. – Zbudują one w całej Polsce 15 szpitali tymczasowych. Cztery powstaną na Mazowszu, cztery w Małopolsce, trzy na Dolnym Śląsku, dwa na Śląsku oraz po jednym w Wielkopolsce i na Pomorzu. W całej Polsce baza łóżek dla chorych z koronawirusem zwiększy się dzięki temu o blisko 3 tys. – poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych. Za organizację tych szpitali płacić będzie Skarb Państwa. Do końca listopada według zapowiedzi rządu ma powstać 5,5 tys. łóżek w szpitalach tymczasowych.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (6)

 • czytelnik(2020-11-05 09:47) Zgłoś naruszenie 20

  dlaczego spóźniony, takie tytuły to powalaja, dziennikarze dwoją się i troją, jakby to się bardzie podlizać pracodawcy

  Odpowiedz
 • green(2020-11-05 09:50) Zgłoś naruszenie 20

  Dla kogo i jakimimi kryteriami liczycie w DGP "SPOZNIENIE" w otwarciu tego szpitala. Czy nie sa to kryteria czysto propagandowo-lewackie ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bolesław Śmiały(2020-11-05 09:12) Zgłoś naruszenie 25

  W normalnym państwie organizuje się szpital zgodnie z przepisami. W państwie PIS organizuje się szpital w sposób niezgodny z przepisami, a następnie dostosowuje się przepisy do już gotowego szpitala. Czego nie rozumiecie?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • RyszardM(2020-11-05 11:18) Zgłoś naruszenie 01

  w pierwszej kolejności do szpitala na stadionie będą przenoszeni pacjenci ze szpitali:MSW i "Szaserów". WŁADZA OCZYSZCZA SWOJE LECZNICE Z PRZYPADKOWYCH CHORYCH?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie