statystyki

Mąciwoda regionu. Erdoğan niepokoi już nie tylko NATO i UE

autor: Magdalena Cedro27.10.2020, 08:30; Aktualizacja: 27.10.2020, 08:37
Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdoganźródło: ShutterStock

Coraz bardziej prowokacyjna polityka Ankary niepokoi nie tylko państwa NATO i Unii Europejskiej. Problem z Erdoğanem ma także Bliski Wschód.

W rozładowanie napięć między Grecją a Turcją na Morzu Śródziemnym zaangażowało się NATO. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg po mediacjach w Brukseli obwieścił w piątek, że oba kraje zrezygnują z zaplanowanych na ten tydzień ćwiczeń wojskowych. Kilka godzin później Ankara się z tego wycofała, postanawiając, że marynarka odbędzie ćwiczenia w dniu greckiego święta narodowego 28 października. Turcja zamierza też kontynuować odwierty w spornym rejonie wyspy Rodos. Decyzję Ankary potępił Izrael. Zgodnie z oświadczeniem MSZ, którego szef Gabi Aszkenazi przyjechał wczoraj do Aten, tureckie działania naruszają kruchą stabilność w regionie.

Jeszcze szerszym echem odbiła się w Europie turecka ofensywa w obronie francuskich muzułmanów. Prezydentowi Recepowi Erdoğanowi nie spodobał się plan Paryża walki z fundamentalizmem. Chociaż turecka diaspora nad Sekwaną nie jest liczna (600 tys. osób, gdy w Niemczech liczy 2,7 mln), to we francuskich meczetach, które mają być silniej inwigilowane przez służby, tureckie pochodzenie ma co drugi imam. Erdoğan, potępiając podejście swojego francuskiego odpowiednika Emmanuela Macrona do muzułmanów, wysłał go na badania psychiatryczne. W odpowiedzi Francja wycofała ambasadora z Ankary.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie