statystyki

Brexit: Rozmowy zerwane, ale trwają. Przedsiębiorcy nie wiedzą, na co mają się przygotować

autor: Magdalena Cedro20.10.2020, 08:05; Aktualizacja: 20.10.2020, 08:15
Zgodnie z planem porozumienie handlowe miało zostać zaakceptowane przez UE na szczycie w październiku

Zgodnie z planem porozumienie handlowe miało zostać zaakceptowane przez UE na szczycie w październikuźródło: ShutterStock

Rząd w Londynie mówi przedsiębiorcom, że to ostatni dzwonek, by przygotować się na brexit. Ci jednak nie wiedzą, na co mają być gotowi.

Handel pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią będzie prowadzony na dotychczasowych zasadach jeszcze przez 10 tygodni. Co będzie potem, nadal nie wiadomo. Rząd w Londynie przygotował kampanię informacyjną dla biznesu pod hasłem „Czas się kończy”. Władze chcą dotrzeć do brytyjskich przedsiębiorców z informacjami m.in. o tym, że handel z UE od 1 stycznia będzie oznaczał nowe procedury celne, a zatrudnianie „zamorskich obywateli” będzie wiązało się z przygotowaniem firmy na „implementację nowego systemu migracyjnego”. Dzisiaj ma się również odbyć rozmowa online ministrów z przedstawicielami przedsiębiorców.

Zdaniem biznesu to za mało. Według Adama Marshalla, dyrektora generalnego Brytyjskiej Izby Handlowej, wielu przedsiębiorców w tej sytuacji ma problemy z przygotowaniem się do brexitu. – Umowa pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią jest zarówno możliwa, jak i krytyczna. Z końcem roku wiele zmieni się dla biznesu, ale umowa dałaby firmom więcej pewności, by mogły się przystosować do nowej sytuacji i ją zaplanować – podkreślił Marshall. Do obaw przedsiębiorców o brexit dochodzi jeszcze pandemia i powrót wraz z drugą falą koronawirusa dotkliwych dla biznesu obostrzeń.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie