statystyki

Korzycki: Trump to nie pierwszy chory prezydent [OPINIA]

autor: Radosław Korzycki13.10.2020, 11:08; Aktualizacja: 13.10.2020, 11:08
Radosław Korzycki

Radosław Korzyckiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

John M. Barry, historyk, autor książki „The Great Influenza: The Epic Story of the Greatest Plague in History” (Wielka grypa: Historia najbardziej śmiercionośnej pandemii w historii), przypomniał ostatnio na łamach „Smithsonian Magazine”, że Ameryka przechodziła już przez doświadczenie prezydenta chorego na zakaźną chorobę wirusową. Chodzi o Thomasa Wilsona, rządzącego w latach 1913–1921, architekta niepodległości Polski.

Zachorował on na hiszpankę, podobnie jak jego najstarsza córka, osobista sekretarka i wielu agentów Secret Service. Czasy były oczywiście inne niż dzisiaj, inaczej funkcjonowały media i wiele faktów, które dziś natychmiast wypływają za sprawą mediów społecznościowych, wtedy można było utrzymać w tajemnicy.

Wilson zachorował w kwietniu 1919 r., tuż po przybyciu na paryską konferencję pokojową, której celem było określenie kształtu powojennej Europy. Jak wspominał później dr Cary T. Grayson, lekarz Białego Domu, grypa rozwinęła się u Wilsona bardzo gwałtownie. Medyk i doradcy prezydenta postanowili zataić prawdę. Oficjalna wersja głosiła, że „Prezydent jest przeziębiony i ma lekką gorączkę, które spowodowane są przemęczeniem i deszczową pogodą w Paryżu”. 5 kwietnia agencja AP wypuściła nawet depeszę, w której jasno stwierdzono, że Wilson „na pewno nie ma grypy”.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie