statystyki

Kosiniak-Kamysz: Bycie czyjąś przybudówką kompletnie nas nie interesuje [WYWIAD]

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak09.10.2020, 08:10; Aktualizacja: 09.10.2020, 08:10
Władysław Kosiniak-Kamysz

Władysław Kosiniak-Kamyszźródło: Newspix
autor zdjęcia: MACIEJ GOCLONFOTONEWS

Mieliśmy okazję doprowadzić do sytuacji, w której ustawa firmowana przez prezesa PiS zostałaby odrzucona rękami Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina. Co wywołałoby kryzys w obozie władzy, łącznie z dymisjami z rządu polityków Solidarnej Polski i Porozumienia. Proponowaliśmy taki wariant politykom opozycji, ale nie chcieli z niego skorzystać.

Jaki będzie wynik prac Senatu nad ustawą futerkową?

Linie podziału przebiegają w nieoczywisty sposób. Nie rozumiem, jak PO i Lewica, nawet jeśli popierają „piątkę Kaczyńskiego”, mogą ramię w ramię z PiS głosować za skróceniem terminów rozpatrzenia ustawy, brakiem notyfikacji Komisji Europejskiej czy zgodą na rezygnację z prac w komisjach. Tak samo nie rozumiem, dlaczego część opozycji uczestniczy w maszynce do mielenia polskiego rolnictwa. Na szczęście marszałek Grodzki stara się w Senacie naprawić ten błąd.

To równie duży błąd jak ten, który opozycja popełniła w kwestii podwyżek dla polityków?

W przypadku ustawy futerkowej mieliśmy okazję doprowadzić do sytuacji, w której ustawa firmowana przez prezesa PiS zostałaby odrzucona rękami Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina. Co wywołałoby kryzys w obozie władzy, łącznie z dymisjami z rządu polityków Solidarnej Polski i Porozumienia. Proponowaliśmy taki wariant politykom opozycji, ale nie chcieli z niego skorzystać.

W Koalicji Obywatelskiej i Lewicy jest wielu działaczy, dla których prawa zwierząt są istotną kwestią.

Te same osoby mają na ustach „konstytucję”, „praworządność” i „zgodność z prawem europejskim”. Przy najmniejszej zmianie w wymiarze sprawiedliwości, która jest źle przeprowadzona, od razu doprowadzają do wysłuchań publicznych w Brukseli czy składają skargi do Strasburga. A jak ustawa merytorycznie im odpowiada – tak jak w tym przypadku – jakość stanowionego prawa już ich nie interesuje?

Pana zdaniem był jakiś sposób, aby dać sobie polityczne alibi przy tak niewygodnym głosowaniu?

Zwycięstwo w głosowaniu nad obozem rządzącym jest mocnym motywatorem. Koalicja Obywatelska mogłaby potem przedstawić swój własny projekt ustawy o ochronie zwierząt. Nie zrobiła tego, jej wybór.

Skoro jednym z głównych zarzutów wobec przegłosowanej w Sejmie ustawy jest brak notyfikacji KE, to po co bawić się teraz w jej poprawianie w Senacie? Ostatecznie może się okazać, że nowe regulacje zostaną nieskutecznie wdrożone.

Zobaczymy, jak zagłosują senatorowie. My chcemy m.in. zachowania możliwości eksportu mięsa pochodzącego z uboju rytualnego, a także utrzymania samego uboju ze względów religijnych. Kim jesteśmy, by zmieniać zasady innych wyznań? Ja nie czuję się uprawniony do zmiany Koranu ani Tory. I nie chciałbym, by ktoś narzucał mi zmiany w katechizmie Kościoła katolickiego.

Jakie warunki brzegowe stawiacie Koalicji Obywatelskiej przy pracach nad ustawą w Senacie?

Nie chodzi o stawianie warunków. Mamy cele, do których się zobowiązaliśmy wobec konsumentów, rolników i organizacji prozwierzęcych. Na niedawnym proteście było wiele osób ze środowisk kynologicznych czy towarzystw zajmujących się ochroną zwierząt. Oni też widzą w tej ustawie rażące błędy ograniczające im możliwość działania i nie chcą dopuścić do jej wdrożenia.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (11)

 • Danuta(2020-10-09 11:55) Zgłoś naruszenie 82

  Miałam trochę sympatii do doktorka Kosiniaka, ale jak usłyszałam w wywiadzie jego wypowiedź o uboju rytualnym, że on nie ma z tym żadnego problemu to jest u mnie skreślony !!!

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Danuta(2020-10-09 12:01) Zgłoś naruszenie 82

  Miałam trochę sympatii dla doktorka Kosiniaka, ale jak usłyszałam w wywiadzie jego wypowiedź o uboju rytualnym, że on nie ma z tym żadnego problemu to jest u mnie skreślony !!! Nie ma żadnej empatii dla mordowanych w tak okrutny sposób zwierząt, chłopy ze wsi to mają takę okrutną znieczulicę w stosunku do zwierząt, ale żeby wykształcony człowiek "nie miał z tym żadnego problemu" to jest przerażające !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • tylko(2020-10-09 10:40) Zgłoś naruszenie 72

  Podnóżkiem Pisu,podnóżkiem do przekreślenia bo się o to ciągle prosicie zamiast odbić wieś z rąk pana i plebana.Boli doktorku,taki wysoki a taki ramolek.!

  Odpowiedz
 • czytelnik(2020-10-10 09:35) Zgłoś naruszenie 50

  a kiedy PSL nie był przybudówką, slynne powiedzonko "kto wybra wybpory - wiadomo nasz koalicjant"

  Odpowiedz
 • StAAbrA (2020-10-09 17:51) Zgłoś naruszenie 40

  .... a tzw. sedesem w jewrejskiej latrynie ???

  Odpowiedz
 • tylko(2020-10-09 10:41) Zgłoś naruszenie 42

  Podnóżkiem Pis-u,podnóżkiem do przekreślenia bo się o to ciągle prosicie zamiast odbić wieś z rąk pana i plebana.Boli doktorku,taki wysoki a taki ramol.!

  Odpowiedz
 • Bert(2020-10-11 18:42) Zgłoś naruszenie 00

  był dzień szakala, a dnia tygryska jak nie było tak nie ma...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie