statystyki

Zawirusowana demokracja. Od początku pandemii pogorszyła się sytuacja z przestrzeganiem praw człowieka

autor: Marceli Sommer08.10.2020, 08:42; Aktualizacja: 08.10.2020, 08:42
demokracja

Eksperci Freedom House przebadali 192 kraje i przeprowadzili wywiady z blisko 400 dziennikarzami, aktywistami i ekspertami.źródło: ShutterStock

Od czasu wybuchu pandemii w 80 krajach pogorszyła się sytuacja związana z przestrzeganiem reguł demokratycznych i praw człowieka.

Eksperci Freedom House przebadali 192 kraje i przeprowadzili wywiady z blisko 400 dziennikarzami, aktywistami i ekspertami. Z ich ustaleń wynika, że erozja standardów dotknęła szczególnie mocno państwa autorytarne, a także te demokracje, które już wcześniej zmagały się z kryzysem. Raport uwzględnia znane przypadki państw, gdzie wolności obywatelskie znalazły się pod ostrzałem, jak Białoruś, Chiny czy Turcja. Ale negatywna ocena nie omija również dojrzałych demokracji: Danii, Francji, Holandii czy Stanów Zjednoczonych.

Szczególnie poważne zarzuty formułuje się wobec USA, gdzie – jak podkreśla FH – koronawirus nie tylko zabił najwięcej ludzi na świecie, ale też odcisnął piętno na procesie wyborczym. Chodzi o przebieg prawyborów oraz wątpliwości dotyczące przygotowania administracji do przeprowadzenia listopadowego głosowania. Think tank relacjonuje też krytykę ekspertów wobec administracji Donalda Trumpa, m.in. za upolitycznianie kwestii zdrowotnych i szerzenie dezinformacji na temat pandemii, a także za nierówności rasowe, które uwypukliła pandemia. Inne rządy traktują ją jako uzasadnienie dla specjalnych kompetencji wykraczających ponad racjonalne potrzeby związane z ochroną zdrowia. Nierzadko te nadzwyczajne instrumenty zostały wykorzystane do ingerencji w system sądowniczy, narzucenia bezprecedensowych restrykcji wobec przeciwników politycznych oraz podważenia podstaw funkcjonowania legislatury.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie