statystyki

Prezes Związku Ukraińców w Polsce: Perspektywa polska nie jest jedyną perspektywą patrzenia na Banderę [WYWIAD]

autor: Magdalena Rigamonti18.09.2020, 06:00; Aktualizacja: 18.09.2020, 10:17
Piotr Tyma prezes Związku Ukraińców w Polsce, historyk, publicysta. Członek Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych

Piotr Tyma prezes Związku Ukraińców w Polsce, historyk, publicysta. Członek Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowychźródło: DGP

Co innego, kiedy o Wołyniu mówią ofiary lub ich potomkowie, a co innego, jak traktują to zagadnienie różne środowiska, często uwikłane politycznie. Ta kwestia była i jest umiejętnie rozgrywana.

Nienawiść?

Jest.

Między narodami?

Między przedstawicielami narodów.

Między Ukraińcami i Polakami.

Tak.

Pan jest Ukraińcem.

Od urodzenia polskim obywatelem z ukraińskimi korzeniami. I tropię, monitoruję mowę nienawiści, nawoływanie do nienawiści.

Ale w jedną stronę.

Zarówno Polaków w stosunku do mniejszości ukraińskiej w Polsce, jak i migrantów z Ukrainy wobec Polaków. Związek Ukraińców w Polsce, którego jestem prezesem, od 2016 r. monitoruje internet pod kątem mowy nienawiści i zgłasza zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Z badań dr. Marka Troszyńskiego z Collegium Civitas wynika, że 50 proc. negatywnych wpisów jest związanych z historią.

Magazyn DGP 18 września

Magazyn DGP 18 września

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rzeź wołyńska?

Nie tylko, pojawiają się nowe wątki. Nawet koncepcja ludobójczego narodu ukraińskiego. Na przykład publikowane są artykuły i wpisy o tym, że w trakcie wojny polsko-ukraińskiej w 1918 r. w Galicji miało miejsce ukraińskie ludobójstwo. Przywoływana jest też rzeź humańska 1768 r. Innymi słowy, Ukraińcy to zło wcielone. I my te nienawistne wpisy monitorujemy i zgłaszamy.

Sprawami ukraińskimi zajmuje się jeden konkretny prokurator.

W całej Polsce wyznaczono ok. 100 prokuratorów, którzy oprócz standardowych spraw zajmują się też mową nienawiści, różnymi jej przejawami. W warszawskiej prokuraturze Praga-Północ prowadziło je dwoje prokuratorów, w tym prok. Maciej Młynarczyk. Mówię w czasie przeszłym, bo niedawno zabrano mu jedną z jego spraw. Dziś już wiemy, że od 1 września nie będzie się w ogóle zajmował mową nienawiści, znieważaniem z powodu pochodzenia narodowego.

Słychać, że był zbyt proukraiński.

A nie, że za bardzo skuteczny? Przecież on się nie specjalizuje wyłącznie w sprawach dotyczących relacji polsko-ukraińskich. Zajmuje się po prostu mową nienawiści, m.in. patostreamerami, youtuberami, którzy przekraczają wszystkie granice. Czy hasło „Śmierć Ukraińcom” to jest mowa nienawiści? Jest, prawda?


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (7)

 • StAAbrA (2020-09-19 09:52) Zgłoś naruszenie 94

  Odebrać obywatelstwo , rozliczyć dotychczasowe koszty utrzymania - i deportować ...

  Odpowiedz
 • Mogą (2020-09-18 14:16) Zgłoś naruszenie 917

  Polacy mieć wyklętych to dlaczego Ukraińcy nie mogą mieć banderowców za bohaterów ?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • StAAbrA (2020-09-19 09:59) Zgłoś naruszenie 73

  Odebrać obywatelstwo , rozliczyć dotychczasowe koszty utrzymania - i deportować ...

  Odpowiedz
 • Rox(2020-09-19 09:59) Zgłoś naruszenie 312

  Rad, racja. Dla tego też Polska powinna okazywać powściągliwość w reakcji wtedy, kiedy we własnym kraju Ukrańcy np decydują się nazywać ulice i prospekty imieniem własnych bohaterów. A jest na odwrót: istnieje tendencja do pouczania ich jak mają działać WE WŁASNYM KRAJU. Ukraińcy DOPIERO się uczą swojej historii, o swoich bohaterach, symbolice. M.in.od Polaków się też dużo uczą. Te dwa kraje w tej chwili znajdują się na różnych etapach rozwoju świadomości, tym trudniejszy jest dialog. Ale równowaga z czasem zapanuję i wówczas kontakty pomiędzy tymi Państwami babiorą odpowiedniego kształtu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie