statystyki

Serbia i Kosowo godzą się w Białym Domu

autor: Natalia Żaba07.09.2020, 08:00; Aktualizacja: 07.09.2020, 08:24
inauguracja spotkania USA - Serbia - Kosowo

inauguracja spotkania USA - Serbia - Kosowoźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: ANNA MONEYMAKER POOL

Amerykanie przejęli od Europejczyków rolę rozjemcy na Bałkanach.

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić i premier Kosowa Avdullah Hoti podpisali w piątek porozumienie o normalizacji stosunków ekonomicznych. Układ, zawarty w Waszyngtonie w obecności Donalda Trumpa, od samego początku budził wiele kontrowersji i choć emocje nieco opadły po publikacji jego treści, każda ze stron interpretuje je inaczej.

Porozumienie zostało skonstruowane w nietypowy sposób, bo jego treść nie jest jednakowa dla Albańczyków i Serbów, a jego trzecią stroną jest Izrael, który wedle dokumentu zobowiązał się uznać niepodległość Kosowa. Serbowie zaś przystali na przeniesienie swojej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, w dokumencie nie ma ani słowa o podziale Kosowa, który od dwóch lat był po cichu rozważany przez prezydentów Vučicia i Hashima Thaçiego.

Zamiast tego oba kraje uzgodniły dalszy rozwój infrastruktury (budowa autostrady Belgrad-Prisztina, rozpoczęcie prac nad budową linii kolejowej łączącej Belgrad przez Kosowo z albańskim Durrës), pogłębienie prac nad dywersyfikacją dostaw energii, uszczelnienie kontroli pasażerów linii lotniczych, wymianę informacji i nieatakowanie się nawzajem na forum międzynarodowym. Uznały Hezbollah za organizację terrorystyczną, potwierdziły chęć włączenia się w światową walkę o dekryminalizację homoseksualizmu, zobowiązały się też do nieużywania w sieci 5G sprzętu od niewiarygodnych dostawców, co odczytuje się jako cios w firmy z Chin.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie