statystyki

Marazm czy reset? Oto dlaczego PO i PiS znajdują się dziś w przełomowym punkcie

autor: Tomasz Żółciak04.09.2020, 07:20; Aktualizacja: 04.09.2020, 10:27
Na nieszczęście dla Trzaskowskiego i całej PO tuż po kryzysie wizerunkowym związanym z głosowaniem za podwyżkami dla polityków, przyszedł kolejny – druga poważna awaria w stołecznej oczyszczalni ścieków „Czajka”

Na nieszczęście dla Trzaskowskiego i całej PO tuż po kryzysie wizerunkowym związanym z głosowaniem za podwyżkami dla polityków, przyszedł kolejny – druga poważna awaria w stołecznej oczyszczalni ścieków „Czajka”źródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

PO szuka pomysłu na pokonanie PiS poza strukturami partyjnymi. Partię rządzącą czeka wewnętrzne starcie o tożsamość polskiej prawicy.

G dyby wszystko poszło zgodnie z planem, w tę sobotę bylibyśmy świadkami inauguracji „Nowej Solidarności”, ruchu społecznego Rafała Trzaskowskiego. Miała to być okazja do wskrzeszenia atmosfery minionej kampanii: prezydent stolicy, otoczony tłumem młodych ludzi, wspierany z drugiego rzędu przez partyjnych działaczy, zapewne wygłosiłby płomienną przemowę o tym, że trzeba zagospodarować „niesamowitą energię” obywateli, która uwolniła się w ostatnich wyborach.

Na nieszczęście dla Trzaskowskiego i całej PO tuż po kryzysie wizerunkowym związanym z głosowaniem za podwyżkami dla polityków, przyszedł kolejny – druga poważna awaria w stołecznej oczyszczalni ścieków „Czajka”. Były kandydat na prezydenta Polski nie miał innego wyjścia, jak przesunąć start swojego ruchu o co najmniej kilka tygodni. – Klimat zrobił się fatalny. To nie jest dobry czas na inaugurację tak ważnego projektu politycznego – komentuje jeden z jego współpracowników.

Start ruchu jest jednak przesądzony. I niewykluczone, że stanie się on przyczynkiem do głębszych zmian w PO. W założeniu będzie to nowa formuła, wychodząca poza sztywne partyjne struktury, która ma pomóc Platformie od podstaw odbudować jej potencjał. – Rafał wychodzi z założenia, że PiS będzie jeszcze w większym stopniu wykorzystywał wszystkie siły i środki, w tym rządowe media i instytucje, by wygrywać kolejne wybory. I w związku z tym podzielona opozycja, oparta wyłącznie na strukturach partyjnych, nie ma szans – ani w wyborach w 2023 r., ani w kolejnych latach – tłumaczy jeden z rozmówców DGP z otoczenia prezydenta stolicy.

Niektórzy dostrzegają w inicjatywie Trzaskowskiego analogię do strategii, na którą od lat stawia partia Jarosława Kaczyńskiego. – PiS wyhodował sobie rzeszę zwolenników w ramach klubów „Gazety Polskiej” czy środowisk radiomaryjnych. I dziś czerpie z tego siłę. Platforma próbowała zrobić to samo, organizując w różnych miejscach „Kluby obywatelskie”, ale okazały się niewypałem. Stworzono lokalne kółka dyskusyjne, w których wszyscy się ze sobą zgadzają – ocenia osoba zbliżona do władz PO. Z taką diagnozą dyskutuje jeden z parlamentarzystów Platformy. – „Kluby obywatelskie” krytykują ci, którzy najmniej się w nie angażowali. Na spotkania, w których uczestniczyłem, przychodziło po 150 osób. To bardzo nam pomogło w kampanii. Ludzie ci byli też chętni do pomocy przy zbieraniu podpisów pod projektami ustaw. Warto byłoby kluby kontynuować, może w odświeżonej formule. Na razie jednak trudno wydusić od kierownictwa informację, czy tak się stanie, czy nie – twierdzi nasz rozmówca.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2020-09-04 22:33) Zgłoś naruszenie 00

    ,Nowa Solidarność, to Twoim zdaniem taka która POzwolila osobom pracującym od nawet i niżej 15r życia także w szkodliw i nieb warunkach pracy z sobotami i świętami i nadgodzinami, ukraść Im dwukrotnie wiek emerytalny ,doprowadzając do śmierci przed emerytura wielu z Nich!i ogłosić że "jak się będą sądzić o to to POdniesiemy drastycznie koszty sądowe" a potem :

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie