statystyki

Białoruś: Komitet Śledczy przeciw opozycji

autor: Tamara Szapiro26.08.2020, 10:45; Aktualizacja: 26.08.2020, 10:48
Białoruś. Demonstracje przeciwników Łukaszenki

Białoruś. Demonstracje przeciwników Łukaszenkiźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: TATYANA ZENKOVICH

Wczoraj odbył się pogrzeb Mikity Kryucoua, którego przed kilkoma dniami znaleziono powieszonego w lesie w mińskiej dzielnicy Uschod. Przeciwnicy Alaksandra Łukaszenki są przekonani, że to kolejna ofiara represji ze strony władz.

Rodzina znalezionego w sobotę w lesie w dzielnicy Uschod na obrzeżach Mińska 28-letniego Mikity Kryucoua złożyła w Komitecie Śledczym doniesienie, w którym domaga się podjęcia działań w sprawie wyjaśnienia śmierci mężczyzny. Zaginął on w nocy z 11 na 12 sierpnia. Bliscy szukali go po aresztach w Mińsku i Żodzino, z którego pochodzi Kryucou. Gdy już znaleziono jego powieszone ciało, milicja przekonywała, że nie było na nim znaczących ran. Odmówiono również przeprowadzenia szczegółowych oględzin. Wczoraj odbył się pogrzeb Kryucoua. Wzięło w nim udział około tysiąca osób.

Zrewoltowany Mińsk jest przekonany, że to kolejna ofiara przesłuchań i tortur na aresztowanych, do których dochodziło po 9 sierpnia. – Przemoc była nieproporcjonalna. Do tej pory nie widziano jej w takiej skali. Władze wiele zrobią, żeby przypadki takie jak Kryucoua zakwalifikować jako samobójstwo albo coś równie prozaicznego – przekonują rozmówcy DGP.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie