Szklarski: Demokratom nie opłaca się radykalny skręt w lewo [WYWIAD]

autor: Marek Tejchman24.08.2020, 07:52; Aktualizacja: 24.08.2020, 07:58
Joe Biden i Kamala Harris

Joe Biden i Kamala Harrisźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: BIDEN CAMPAIGN ADAM SCHULTZ HANDOUT

- Szczepionka, nawet nieskuteczna, może zapewnić obecnemu prezydentowi USA drugą kadencję – mówi prof. Bohdan Szklarski, amerykanista.

Jesteśmy po konwencji demokratów, przed konwencją republikanów.

Obie konwencje (republikańska zaczyna się dziś) będzie w tym roku niezwykle trudno ocenić. Konwencja jest świętem partii, ma połączyć różne skrzydła i odłamy w jedno ciało. A także stworzyć program: nawet jeśli nie będzie wiążący, to będzie zawierał główne nurty, które mieszczą się w partii. Kolejna funkcja to stworzenie więzi emocjonalnej między członkami ugrupowania (bo to oni przyjeżdżają jako widzowie i uczestnicy) a elitą partyjną. I tego w tym roku nie mamy albo mamy w zupełnie innej formie – on-line, wyzutej ze spontanicznej emocji.

Czy po konwencji demokratów republikanie nadal będą mogli przyklejać parze Biden – Harris łatkę lewicowych radykałów?

W partii są różne skrzydła. Zresztą różnorodności u demokratów zawsze były mile widziane. Czy one zdominowały konwencję? Myślę, że nie. Główne przemówienia Michelle Obamy, Baracka Obamy były spokojne, nie było w nich żadnego radykalizmu, uciekania na lewo. W podobnym tonie przemawiali Kamala Harris i Joe Biden. Zresztą mało tam było programu. Można się zastanawiać, czy demokraci celowo nie unikali deklaracji programowych, żeby nie pokazywać widzom niezainteresowanym na co dzień polityką, swojej lewicowości.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie