statystyki

Rosja i Unia przestrzegają się przed ingerencją na Białorusi

autor: Magdalena Cedro20.08.2020, 06:00; Aktualizacja: 20.08.2020, 08:16
Premier Morawiecki podkreślał, że pieniądze na niezależne media na Białorusi to inicjatywa Polski

fot. Krystian Maj/KPRM

Premier Morawiecki podkreślał, że pieniądze na niezależne media na Białorusi to inicjatywa Polski fot. Krystian Maj/KPRMźródło: DGP

Unia Europejska nie uznaje wyników wyborów prezydenckich na Białorusi.

Na wczorajszym szczycie w formacie wideo przywódcy jednomyślnie opowiedzieli się za nałożeniem sankcji. Jego gospodarz, szef Rady Europejskiej Charles Michel, zapowiedział nałożenie obostrzeń „w znaczącej liczbie” na tych, którzy są odpowiedzialni za przemoc i represje oraz za sfałszowanie wyników wyborów 9 sierpnia. Sankcje mają nie mieć charakteru gospodarczego i nie dotykać obywateli zaangażowanych w pokojowe protesty. Lista nazwisk jest ustalana, a ci, którzy się na niej znajdą, mają mieć zakaz wjazdu do UE, a ich aktywa zostaną zamrożone.

Jak mówiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, UE jest gotowa zaangażować się w każdy możliwy sposób na rzecz pokojowego rozwiązania kryzysu i przekazania władzy. Wspólnota widzi tu szczególną rolę dla Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), której Białoruś jest członkiem. – Nie chodzi tu o mediację, ale o nawiązanie kanałów komunikacji wewnątrz Białorusi – mówiła. Przywódcy unikali jednak wczoraj odpowiedzi, czy są za powtórzeniem wyborów i czy będzie to warunek zniesienia sankcji. – Wspieramy Białorusinów w tym, by sami zdecydowali o swojej drodze, którą chcą iść. To ich decyzja – podkreśla.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • StAAbrA(2020-08-21 12:06) Zgłoś naruszenie 00

    Rosja i Unia nie mają nic do gadania . Tzw. Białoruś , to terytorium Rzeczpospolitej .

    Odpowiedz
  • xxxx(2020-08-21 18:42) Zgłoś naruszenie 00

    Mamy w pobliżu / w Ruskiej Budzie/ swego króla na te tereny więc nie będzie tam bezhołowia . Niepotrzebne będą też dodatkowe wybory tak jak sobie życzy przyszła prezydentowa przebywająca chwilowo z "wizytą " na Litwie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie