statystyki

Szef MSZ Słowenii: Każdy kraj ma własne problemy z sądownictwem [WYWIAD]

autor: Michał Potocki, Wojciech Przybylski27.07.2020, 08:03; Aktualizacja: 27.07.2020, 08:04
Dlatego sądzę, że każdy kraj ma własne problemy z sądownictwem. Dopóki nie będzie przejrzystych reguł ich oceny, stwarza to ogromne możliwości upolityczniania sprawy.

Dlatego sądzę, że każdy kraj ma własne problemy z sądownictwem. Dopóki nie będzie przejrzystych reguł ich oceny, stwarza to ogromne możliwości upolityczniania sprawy.źródło: ShutterStock

W Słowenii systemowi sprawiedliwości ufa jedynie 25 proc. populacji. To katastrofalny wynik – mówi DGP Anže Logar, szef MSZ Słowenii.

Jak wyglądają obecnie relacje polsko-słoweńskie?

Jesteśmy partnerami. Nie ma żadnych kwestii, które utrudniałyby współpracę. Zwłaszcza po epidemii najlepszym sposobem na odzyskanie zaufania naszych obywateli do Unii Europejskiej jest umacnianie kooperacji ekonomicznej. Polska jest naszym ósmym partnerem handlowym. Nie widzę powodu, dla którego nie mielibyśmy ulepszać tych relacji, biorąc pod uwagę zrównoważony bilans handlowy. Mamy coś do zaoferowania, np. transport towarów przez port w Koprze. Także ostatni szczyt UE dowiódł, że razem możemy osiągnąć więcej niż w pojedynkę.

Słowenia jest zaangażowana we współpracę z Grupą Wyszehradzką, jest członkiem inicjatywy Trójmorza (3SI) i Centralnej Piątki (Austria, Czechy, Słowacja, Słowenia, Węgry).

3SI w przyszłości może przynieść bardzo dobre skutki. To 12 państw członkowskich, stanowiących 28 proc. powierzchni Unii, 22 proc. jej ludności, ale tylko 10 proc. PKB. Pieniądze zawsze idą tam, gdzie istnieje duże pole do poprawy. W porównaniu z innymi rynkami wciąż możemy osiągnąć duży wzrost eksportu. Tej części UE brakuje transnarodowych projektów infrastrukturalnych, a inicjatywa Trójmorza jest dobrym narzędziem do przyspieszenia rozbudowy takich projektów.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie