statystyki

Solidarna Polska o praworządności: Niepokoi nas to, iż w tej sprawie inny komunikat płynie ze strony przewodniczącego RE [WYWIAD]

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak23.07.2020, 08:30; Aktualizacja: 23.07.2020, 10:48
Janusz Kowalski

Janusz Kowalskiźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Dawid Zuchowicz Agencja Gazeta

Istnieje ryzyko, że podejmiemy najważniejszą decyzję gospodarczą ostatnich 30 lat w sposób nieprzemyślany – mówi o kwestii neutralności klimatycznej wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski z Solidarnej Polski

Przed szczytem unijnym napisał pan “weto albo śmierć” w kontekście prób powiązania wypłat eurofunduszy z praworządnością. I co teraz?

Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z 17 lipca, podjętą z inicjatywy ministra Zbigniewa Ziobry, nie ma zgody na to, aby „praworządność” była na poziomie unijnym instrumentem uderzającym w interesy Polski. Takie stanowisko zawsze wzmacnia pozycję negocjacyjną rządu.

Wzmacnia czy usztywnia?

Wzmocniło i to zdecydowanie. Viktor Orban miał podobną uchwałę podjętą przez węgierski parlament i odniósł sukces. Tak samo jak Holendrzy. Dzięki inicjatywie ministra Ziobro polski zespół negocjacyjny miał zdecydowanie lepszą pozycję negocjacyjną w walce o miliardy unijnych dotacji. Wsparcia udzielili także polscy europosłowie z Beatą Szydło i Patrykiem Jakim na czele.

Tylko czy efekty unijnego szczytu są oby na pewno zgodne z waszymi oczekiwaniami? Konkluzje są interpretowane w skrajnie różny sposób.


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • wyborca pis(2020-07-23 10:47) Zgłoś naruszenie 20

  jestes zgnilizna i de---lem lzesz jak premier i twoj szef ten zero

  Odpowiedz
 • Mario(2020-07-23 11:21) Zgłoś naruszenie 10

  Zawsze PRAWA, bały się; grupy przestępcze, mafie i zwykli złodzieje, ale żeby rządy bały się prawa i stały po stronie grup przestępczych, z tym się nie spotkałem jak żyję!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • Pracownik(2020-07-24 14:48) Zgłoś naruszenie 00

  Trzeba mieć Jaśność sytuacji, czy pieniądze na transformację będą czy ,zlikwidujemy przemysł a UE kasę na nowe inwestycje Polsce zablokuje pod byle pretekstem.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie