statystyki

Dlaczego zatrzymano Sławomira N.? Miał budować system korupcji zamiast dróg

autor: Michał Potocki, Zbigniew Parafianowicz, Grzegorz Osiecki21.07.2020, 07:40; Aktualizacja: 21.07.2020, 07:50
Sławomir Nowak zgodził się na publikację wizerunku

Sławomir Nowak zgodził się na publikację wizerunkuźródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

Były minister w rządzie Donalda Tuska może stać się jednym z najwyżej postawionych ukraińskich urzędników, którego dopadły tamtejsze służby antykorupcyjne.

O zatrzymaniu Sławomira N., byłego p.o. dyrektora Państwowej Agencji Dróg Samochodowych Ukrainy (Ukrawtodor), a wcześniej ministra w rządzie Donalda Tuska, chętniej opowiadali wczoraj przedstawiciele ukraińskich, a nie polskich służb. Poza N. zatrzymano w Polsce dwie inne osoby, trzeciej postawiono zarzuty na Ukrainie, przeprowadzono też co najmniej 50 przeszukań w obydwu krajach. Proceder miał trwać przez cały okres kierowania Ukrawtodorem przez zatrzymanego polityka.

– Nie komentujemy sprawy – mówi DGP Stanisław Żaryn, rzecznik koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Inni rozmówcy z kręgu ministra zgodzili się na rozmowę pod warunkiem anonimowości. – To był mechanizm w postaci przyjmowania aportów do firm związanych z N., z których później są wyciągane pieniądze. Nie dotyczy to tylko Ukrainy. Są też wątki polskie – słyszymy. Więcej szczegółów zdradzili dyrektor Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) Artem Sytnyk i p.o. szefa Wyspecjalizowanej Prokuratury Antykorupcyjnej Maksym Hryszczuk.

– Jedna ze spraw dotyczy budowy dróg na terenie Ukrainy. Kiedy ukraińskie firmy z jakichś przyczyn nie mogły w uzgodnionym terminie wywiązać się z zobowiązań, p.o. szefa Ukrawtodoru proponował im, że w zamian za odpowiednie wynagrodzenie rozwiąże ich problemy i pomoże uniknąć kar umownych – mówił Hryszczuk podczas wczorajszej konferencji w Kijowie. Nasi polscy rozmówcy mówili nam też o świadczeniu usług doradczych na rzecz koncernów budowlanych przez powiązane z N. podmioty zarejestrowane na Cyprze, które miały pobierać 10 proc. wartości kontraktu.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (8)

 • abcd(2020-07-21 11:33) Zgłoś naruszenie 52

  A kogo z Ukrainy dopadły tamtejsze służby antykorupcyjne? Jakoś w mediach nie było słychać o ich sukcesach.

  Odpowiedz
 • Ten(2020-07-21 23:17) Zgłoś naruszenie 43

  Rozgrywka Ukraińców. Ofiarą jest N. Za jakiis czas okaże się że sprawa była dęta a nasze "służby" dla bieżących celów politycznych dały się wkręcić Ukraińcom

  Odpowiedz
 • ppu(2020-07-21 08:36) Zgłoś naruszenie 22

  Jednak macki na Tuska są nadal są nadal zastawione w ramach złośliwego i przedawnionego rewanżu.Sławka N. kupią czy złamią ukraińskimi metodami i pomocnikami? Ukraina należy do Unii Eu? - że nagle dbamy o ich drogi a tak naprawdę kasę.

  Odpowiedz
 • wyborca pis(2020-07-21 08:36) Zgłoś naruszenie 24

  poczekajmy jeszcze dzien dwa a ukaze sie ze to jakas fikcja ukraincy to wiedza w polsce niejaki zaryn juz skazal nowaka ale to de---il wiec niema go co sluchac wazne ze jest z PO wiec mozna po nim pojezdzic kac---pie

  Odpowiedz
 • rzecznik(2020-07-21 08:47) Zgłoś naruszenie 12

  Nie komentujemy sprawy – mówi DGP Stanisław Żaryn, uprzednio sprawę wyczerpująco skomentowawszy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • S. Wojtczak(2020-07-22 08:22) Zgłoś naruszenie 10

  Już czego jak czego ale korupcji to my się możemy uczuć od Ukraińców tu są mistrzami. Poczekamy zobaczymy jak dostanie wyrok.....

  Odpowiedz
 • Realista (2020-07-22 17:18) Zgłoś naruszenie 00

  I co mu zrobicie ? Ukradł, kasa za granicą. A koty gonią za własnym ogonem. Czas wprowadzić nową mysz lub iść na współpracę. Diamenty przeciw orzechom, że nie spędzi w więzieniu ani jednego dnia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie