Castex na miejsce swojego wystąpienia wybrał fabrykę półprzewodników X-FAB w miasteczku Le Coudray-Montceaux pod Paryżem.

Zapowiedział, że celem jego rządu będzie też sprowadzenie do Francji tych miejsc pracy, które zostały przeniesione za granicę w poszukiwaniu niższych kosztów pracy, oraz "zachowanie tych miejsc pracy w przemyśle, które narażone są na globalną konkurencję".

Associated Press przypomina, że zadaniem nowego premiera będzie wyciągniecie francuskiej gospodarki z głębokiej recesji i poważnych problemów spowodowanych kryzysem, który jest pochodną pandemii koronawirusa.

Castex nie wyjaśnił, w jaki sposób rząd ma zamiar ratować miejsca pracy, ale zaapelował o zwiększenie inwestycji w szkolenia i środki produkcji.

55-letni Castex, zanim został powołany na stanowisko premiera przez prezydenta Emmanuela Macrona, był odpowiedzialny za przygotowanie planu wyjścia kraju z kwarantanny związanej z Covid-19. Funkcję pełnomocnika rządu ds. wyjścia z kwarantanny pełnił od 2 kwietnia.

Francuzi nazywają go „panem od wychodzenia z kwarantanny”. Jest politykiem i samorządowcem. Od 2018 roku był merem Prady, w regionie Oksytanii.