statystyki

Dyskryminacja ze względu na wiek to zjawisko powszechne. Nie dotyczy tylko rynku pracy [WYWIAD]

autor: Joanna Śliwińska04.07.2020, 08:45
Na co dzień bardziej dostrzegamy ageizm skierowany w stronę osób starszych, który skutkuje gorszym ich traktowaniem

Na co dzień bardziej dostrzegamy ageizm skierowany w stronę osób starszych, który skutkuje gorszym ich traktowaniemźródło: ShutterStock

- Mówimy „seniorzy”, ale co to tak naprawdę znaczy? 60-latek i 90-latek to ogromna różnica. Na razie jako społeczeństwo jesteśmy najbardziej wyczuleni na dyskryminację 60- lub 70-latków - mówi w wywiadzie dla DGP Piotr Szukalski, demograf i gerontolog, profesor Uniwersytetu Łódzkiego.

Epidemia wyzwoliła skrajne reakcje – z jednej strony były oferty pomocy dla starszych sąsiadów, zrozumienie dla „godzin dla seniorów” w sklepach, ale z drugiej strony pomysły, żeby seniorów „gdzieś odizolować”, aby reszta mogła „żyć normalnie”…

Na szczęście w Polsce do tego nie doszło, natomiast oni sami dla własnego bezpieczeństwa ograniczyli kontakty do minimum. Jako dyskryminację związaną z ageizmem można by traktować to, co działo się w Hiszpanii lub we Włoszech, a więc decydowanie, kogo podłączyć do respiratora. Najstarsi przegrywali. Trzeba jednak zadać sobie pytanie, na ile dyskryminacją jest odmowa ratowania życia za wszelką cenę, gdy wiadomo, że jest to tylko odwlekanie nieuniknionego o kilka dni lub tygodni w sytuacji, gdy w kolejce czekają inni, o zdecydowanie dłuższych pozytywnych skutkach leczenia.

Wywołał pan pojęcie ageizmu. Czym on dokładnie jest?

Upowszechnieniu pojęcia nie pomaga, że to angielskie słowo, więc dla wielu niezrozumiałe. Proponowano kiedyś takie terminy jak „wiekizm”, „wiekowizm” lub „geriatryzm”, ale się nie przyjęły. W każdym razie chodzi o bazujące na silnie ugruntowanych stereotypach przekonanie, że wiek sam w sobie jest kluczowym czynnikiem różnicującym ludzi, jeśli chodzi o sposób ich myślenia i zachowania. Innymi słowy – ludzie w tym samym wieku myślą i zachowują się tak samo. Ageizmem jest uznawanie pewnych grup wiekowych za zbyt niedojrzałe lub przeciwnie, zbyt przejrzałe, co ma sprawiać, że pewne rzeczy robią one gorzej. A jeśli okazuje się, że to nieprawda, to społeczeństwo kwituje to pobłażliwym „Ojej, w tym wieku i tak sobie radzi!”.

Jeśli już ktoś kojarzy to zjawisko, to przede wszystkim z dyskryminacją starszych na rynku pracy, ale chyba nie tylko o to chodzi.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (22)

 • obserwator(2020-07-04 09:44) Zgłoś naruszenie 5553

  ostatnio to dali popis zwolennicy Trzaskowskiego, atakując ludzi starszych i niby mniej wykształconych, że mieli czelność głosowac na Pana Prezydenta Dudę (moim zdaniem wykształcene nie idzie w parze z kultura i inteligencja, o czym świadcza wpisy) popisując się swoim chamstwem i arogancją

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • wjw(2020-07-04 15:53) Zgłoś naruszenie 452

  Jakoś dyskryminujący nie pamiętają, że kiedyś tez będą seniorami. Jak dożyją...

  Odpowiedz
 • dzwon ze spiżu(2020-07-04 11:59) Zgłoś naruszenie 3626

  Wyciągnąć schorowanych staruszków na wybory , niech zagłosują jak radyjo każe i mogą poumierać na koronawirusa którego podobno już nie ma . Ludzkie panisko z Premiera. Osobiście uważam , że tak samo jak istnieje dolna granica prawa wyborczego czynnego i biernego , tak powinna być ustanowiona górna granica .Przestano by dziadków wykorzystywać , a głos należałby do części społeczeństwa pracującego i utrzymującego z podatków Państwo.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • BARDZO WKUTY OBYWATEL(2020-07-04 13:02) Zgłoś naruszenie 286

  A może, autorze, trzeba pisać, w obliczu braku walki z pandemią wirusa w Polsce, o PEŁZAJĄCEJ EUTANAZJI osób starszych ? Przecież tolerowanie obecnego poziomu zachorowań wirusem, do tego się sprowadza.

  Odpowiedz
 • Igor(2020-07-04 16:11) Zgłoś naruszenie 261

  Sposób myślenia jest zależny od wzorców do naśladowania. Mówimy o wzorze mamy i taty. A wzorach babci i dziadka się nie wspomina. Efekt- ekscesy i wygłupy naszych celebrytów. Zanikł wzór osoby, którą zawszę można spytać poradę

  Odpowiedz
 • kaszub.(2020-07-04 10:06) Zgłoś naruszenie 2453

  teraz mając doświadczenie życiowe , zawsze wybiorę mniejsze zło...nigdy Trzaskowskiego. Obserwator...dobrze wykształcić można nawet małpę ..kultury jej jednak nie nauczysz .. patrz przypadek.. "Nitrys "

  Odpowiedz
 • czytelnik(2020-07-04 11:28) Zgłoś naruszenie 125

  A jeszcze wczoraj byli fajni młodzi z PO i moherowe staruszki z PiS. Od tych zmian poglądów normalnemu człowiekowi robi się niedobrze.

  Odpowiedz
 • Teraz(2020-07-04 08:54) Zgłoś naruszenie 107

  przynajmniej wiadomo dlaczego tak popiera Dudę.

  Odpowiedz
 • kaszub.(2020-07-04 19:21) Zgłoś naruszenie 107

  ciekawe komu bije dzwon bua ha ha ha Dzwonie....Ty juz teraz nie mieścisz w żadnych widełkach klasyfikacji społecznej którą chciałbyś wprowadzić .Typowy platformers i jego myślenie . Faktycznie ..jedynie co Ci POzostało to... uważać. Na to co robisz ,co myślisz a zwłaszcza co mówisz . Mam nadzieję że kiedyś przyniesie to pozytywne efekty.Tak po znajomości. Będziesz miał większe szanse na sukces jak nie będziesz korzystał z polskojęzycznych "autorytetów" ha ha ha Obserwator...tu masz przykład z dzwona spiżowego który chętnie wprowadzi jeszcze eutanazję. Może on nie POsiadał w młodości ani rodziców ani dziadków ?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • abcd(2020-07-04 10:38) Zgłoś naruszenie 417

  Nie należy mylić dyskryminacji ze spostrzegawczością.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2020-07-07 08:34) Zgłoś naruszenie 20

  Panie Duda ,choć głosuje na Pana aby PO i Trzaskowski nie dorwali się do władzy która będzie dla Nich „ korytem do żerowania” to mam do Pana też żal. Wielokrotnie zwracałem sie do Kancelarii Prezydenta abyście emerytury stażowe chociaż na początek wprowadzili dla osób z 45 letnim stażem pracy i równocześnie min 15 latami ówczesnych kiedyś obowiązujących szkodliwych i nieb warunkach pracy . Rozdawaliście forse na dzieci bogatych POwców i na „dziatki” meneli z pod” budki z piwem” faktycznie ---IM na to piwo-- a nie takim spracowanym długoletnio zatrudnianym ludziom co nie dożywają emerytur, Nie uczyniliście nic aby Im ulżyć- i wielu niestety emerytur nie dożyło!...

  Odpowiedz
 • Kuba(2020-07-07 08:35) Zgłoś naruszenie 10

  a ZUS --80% chorobowego dla osób Które przez dlugie lata płaciły składki i mają wiecej niz 58 lat zycia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie