statystyki

Wybory prezydenckie 2020: Duopol, kurszczyzna, szczucie i gryzienie trawy

26.06.2020, 09:59; Aktualizacja: 26.06.2020, 16:24
Wybory

Wyboryźródło: ShutterStock

O ocenę kampanii przed wyborami prezydenckimi poprosiliśmy publicystów i politologów.

Co zdominowało kampanię?

Grzegorz Sroczyński, portal gazeta.pl

Polaryzacja. Po raz kolejny i chyba ostatni. Wbrew nadziejom różnych symetrystów (a na symetryzm grali i Hołownia, i Kosiniak) okazało się, że jednak duopol PO–PiS jeszcze się trzyma i jest w stanie zmobilizować społeczne emocje. Ale z drugiej strony ewidentnie się wypala. Trzaskowski to chyba wie, dlatego próbuje odkleić się od PO, opowiada, że nie będzie „opozycją totalną”. Myślę, że to ostatnia kampania oparta na duopolu PO–PiS.

Katarzyna Sadło, publicystka, „Kataryna”

Kurszczyzna – synonim propagandowej gorliwości nieidącej w parze z warsztatową sprawnością. Choć może się mylę i Jacek Kurski tylko w wyrafinowany sposób mści się na prezydencie za próbę usunięcia go z prezesury TVP. Nie wiem, kto ostatecznie wygra, jeśli Andrzej Duda – to mimo starań Kurskiego, jeśli Rafał Trzaskowski – to w dużej mierze dzięki nim. Można się oczywiście śmiać z żenującego stylu, w jakim Kurski robi tę kampanię, ale to także – a nawet przede wszystkim – jeden z wielu w tej kadencji przykładów traktowania przez PiS ważnych dla obywateli instytucji. Więc choć śmieszy, to jednak bardziej boli.

Mikołaj Cześnik, Uniwersytet SWPS

Wirusy. Przede wszystkim COVID-19, to oczywiste i banalne. Ale także dwa inne, równie niebezpieczne. Po pierwsze, wirus nienawiści. Nienawistnych wypowiedzi, treści, haseł pojawiło się w tej kampanii bardzo dużo, one zatruły ją negatywnymi emocjami. To będzie się na nas mścić przez najbliższe miesiące, jeśli nie lata… Trzeba czasu, byśmy na powrót zaczęli na siebie patrzeć bez nienawiści czy pogardy. Po drugie, wirus głupoty. Głupich działań, głupich wypowiedzi czy niemądrych haseł nasłuchaliśmy się w tej kampanii bez liku. I obserwuję tu trend, niestety, negatywny – głupoty, często występującej w towarzystwie cynizmu i podłości, jest coraz więcej.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (7)

 • lga(2020-06-26 13:04) Zgłoś naruszenie 82

  Dlaczego nikt z kandydatów nie wytknol Dudzie np.obietnicy emerytur stazowych.Wiem ze niektóre z partii tych kandydatów złożyli projekt do sejmu w tej sprawie.Niech by Duda się wytłumaczył dlaczego oszukał ludzi pracy.

  Odpowiedz
 • kk(2020-06-26 13:49) Zgłoś naruszenie 61

  A gdzie kwota wolna od podatku, 8000 zł dla wszystkich ?!

  Odpowiedz
 • DANUS(2020-06-26 15:15) Zgłoś naruszenie 60

  Realista, gospodarką zajmuje się rząd a nie prezydent, śmieszno i smutno że tego nie wiesz !!!

  Odpowiedz
 • Hm Inspektor Pracy(2020-06-26 11:30) Zgłoś naruszenie 411

  Brakło mi w trakcie debaty bardzo ważnego pytania .Czy jako dziecko chciałbyś być oddany do rodziny zastępczej dwóch panów którym jako pierwszy ślubu udzieli Pan Trzaskowski .Szczególnie jestem ciekaw co On sam by na to odpowiedział.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie