statystyki

Trump kocha Polskę, ale dowodów brak. Wizyta Andrzeja Dudy w USA była czystym PR

autor: Maciej Miłosz, Zbigniew Parafianowicz26.06.2020, 07:44; Aktualizacja: 26.06.2020, 08:19
Prezydent Donald Trump i Andrzej Duda

Prezydent Donald Trump i Andrzej Dudaźródło: PAP
autor zdjęcia: JIM LO SCALZO

W waszyngtonie miała zostać potwierdzona decyzja o zwiększeniu amerykańskiego kontyngentu w Polsce. Takich dokumentów zabrakło. Było za to jasne stanowisko o wycofaniu 9,5 tys. żołnierzy z Niemiec. Nie podpisano umowy DCA, wciąż jest negocjowana. Wizyta Andrzeja Dudy w USA była czystym PR. Trump poklepał polskiego prezydenta po plecach, a prawdziwe prezenty dał Władimirowi Putinowi.

G d yby za wizytą prezydenta Andrzeja Dudy w USA stały konkrety w sferze wojskowej, nie miałoby żadnego znaczenia to, że jest wpisana w kalendarz wyborczy w Polsce. Podpisanie negocjowanej z Waszyngtonem poważnej umowy międzynarodowej o współpracy – Defence Cooperation Agreement (DCA), która zakłada wzmocnienie sił amerykańskich w Polsce i reguluje zasady ich obecności – przykryłoby każdy zarzut o upolitycznienie spotkania. Również ten o ingerencję w wybory. Bo Donald Trump nie jest pierwszym ani ostatnim prezydentem USA, który zaprasza do Białego Domu swoich faworytów, by wesprzeć ich na finale kampanii.

Dokładnie według tego samego schematu – tylko mniej ostentacyjnie – działali demokraci, wspierając premierów Izraela: Szimona Peresa i Ehuda Baraka. Obaj podzielali wizję procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie promowanego przez Waszyngton i trzeba było im… życzyć powodzenia. Republikanin powtórzył ten ruch wobec walczącego o utrzymanie władzy w Izraelu lidera prawicy Binjamina Netanjahu. Przy czym każdy z tych polityków mógł liczyć na konkretne korzyści. Netanjahu podczas swoich wyborczych podróży do Stanów wypracował decyzję USA o przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy. Trump uznał też suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan i zgodził się na aneksję Doliny Jordanu (ten punkt jest realizowany najwolniej). To zmiany tektoniczne na mapie Bliskiego Wschodu.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (4)

 • dlugopis(2020-06-26 08:39) Zgłoś naruszenie 63

  stroz zyrandola powinien za ta wycieczke zaplacic

  Odpowiedz
 • głodna(2020-06-26 09:03) Zgłoś naruszenie 63

  a czy Duda i Błaszczak spotykając się z prezydentem Trumpem w sprawie bezpieczeństwa Polaków zdążyli opowiedzieć Trumpowi jak to 16 grudnia 2016 ustawą tzw. dezubekizacyjną , bez sądów ( pozwy leżą w sądach już 4 lata) ,bez wyroków skazujących OKRADLI z wypracowanych emerytur ( 2. 300 zł netto)swoich,polskich żołnierzy i ich rodziny, wdowy, dzieci .Okradli żołnierzy dzięki którym mają swoją Ojczyznę i pełnią w Niej najwyższe stanowiska.Okradli tych dzięki którym mogą fruwać za ocean na koszt podatników , po to tylko aby zameldować Trumpowi gotowość Polski na przyjęcie i utrzymanie żołnierzy amerykańskich ,tyle tylko, że kosztem NAJLEPSZYCH W EUROPIE I ŚWIECIE żołnierzy polskich - skazując nas na wegetację za 850 zł . mam nadzieję, że wybory 28 czerwca 2020 zweryfikują ten stan i w ramach tzw. sprawiedliwości uposażenie obecnych rządzących wyniosą 850 zł. tak w ramach empatii.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2020-06-26 09:01) Zgłoś naruszenie 33

  Jewrejczyk Ruzwelt też kochał Polskę , ale tylko w POłowie ... Drugą połowę puścił w prezencie ziomkom z NKWD i GRU . Do spółki z niejakim Czerczilem , ksywka Łyskacz ... No i na koniec przykazał tym ziomkom , żeby tą pierwszą połową opiekowali się jak należy - za co , czyli za tę opiekę , mogli sobie kraść do woli . Przez jakiś czas , ma się rozumieć .

  Odpowiedz
 • Bert(2020-06-27 23:24) Zgłoś naruszenie 01

  gazeta POprawna to polska gazeta - ale dowodów brak

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie