statystyki

Poroszenko praktycznie nie wychodzi z prokuratury

autor: Michał Potocki24.06.2020, 07:20; Aktualizacja: 24.06.2020, 07:51
Do prób doprowadzenia Poroszenki na ławę oskarżonych włączyli się ludzie związani z byłym prezydentem Wiktorem Janukowyczem, który uciekł z kraju w 2014 r.

Do prób doprowadzenia Poroszenki na ławę oskarżonych włączyli się ludzie związani z byłym prezydentem Wiktorem Janukowyczem, który uciekł z kraju w 2014 r.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Bartosz Bobkowski Agencja Gazeta

Byłemu prezydentowi stawiane są najrozmaitsze zarzuty, przede wszystkim dotyczące nadużywania władzy.

Od czasu dojścia do władzy Wołodymyra Zełenskiego prokuratura i inne służby wszczęły 20–30 postępowań, w których Petro Poroszenko jest podejrzanym. Ponieważ sam Zełenski nie ma powodów, by mścić się na eksprezydencie, eksperci widzą w tym wpływ Ihora Kołomojskiego, skonfliktowanego z Poroszenką oligarchy, któremu prezydent znacjonalizował PrywatBank.

Ostatnia sprawa dotyczy jednego z największych sukcesów Poroszenki, czyli uzyskania z Konstantynopola autokefalii dla zjednoczonej Prawosławnej Cerkwi Ukrainy (PCU). Polityk oświadczył w czwartek, że prokuratorzy sprawdzają, czy starając się o zjednoczenie trzech istniejących przed zjednoczeniem Cerkwi oraz o cofnięcie uznania światowego prawosławia dla tej, która była kontrolowana przez Moskwę, prezydent „rozpalał nienawiść na tle religijnym”. Poroszenko komentował, że wysłanie go za kratki za stworzenie PCU będzie dla niego nagrodą.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie