statystyki

Fawaz Mohagir: Nie jestem Murzynem, jestem AfroPolakiem [WYWIAD RIGAMONTI]

autor: Magdalena Rigamonti19.06.2020, 07:00; Aktualizacja: 19.06.2020, 07:30
Mohagir Fawaz, fot. Maksymilian Rigamonti

Mohagir Fawaz, fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Maksymilian Rigamonti

Uczę polskie dzieci angielskiego, informatyki i matematyki. Jestem wychowawcą. Dzieci już nawet nie zauważają, że mam inny kolor skóry. Przywykły. Choć bywało różnie – opowiada Fawaz Mohagir

Pan jest Murzynem?

Nie, nie jestem. Ani czarnym Murzynem, ani białym Murzynem. Nie czuję, żebym kiedykolwiek wszedł w definicję Murzyna. Żadnym Murzynem nie jestem.

A kim?

Czarnoskórym. A może lepiej Afropolakiem, z Afryki, z Sudanu. Od 25 lat mieszkam w Polsce. Całe moje dorosłe życie. Tu skończyłem studia, jedne, drugie, tu mam rodzinę, żonę i dwóch synów. Tu jestem nauczycielem. Uczę polskie dzieci angielskiego, informatyki i matematyki. Jestem wychowawcą. Dla nich jestem panem Ozzym. Nie, nie czarnym panem Ozzym, tylko panem Ozzym. Dzieci już nawet nie zauważają, że mam inny kolor skóry. Przywykły. Choć bywało różnie.

Trafiał pan na dziecięcych rasistów?

Nie, na rodziców rasistów. Kiedyś, w innych szkołach, w których uczyłem. Miałem zostać wychowawcą i okazało się, że część rodziców nie wyraża na to zgody. I nie, nie ma żadnych merytorycznych argumentów – że nie chcą, bo na przykład nie mam autorytetu u dzieci, nie radzę sobie, czy coś w tym stylu...

A co mówili?

Że woleliby, żeby ktoś inny, że niby nie mają nic przeciwko, ale... Że może nie byłoby źle, ale... Nikt otwarcie nie powiedział, że nie chce, by czarnuch był wychowawcą ich dzieci, ale niechęć dawało się wyczuć.

Może pan jest przewrażliwiony?

Może. Ale gdyby pani została kilka razy pobita tylko z tego powodu, że jest biała, toby pani nie była przewrażliwiona? Mój młodszy syn, Karimek, ma 9 lat. Od niedawna sam chodzi do osiedlowego sklepu. Mówię mu, że ma szczęście, bo może iść bez obaw, wiadomo, że nic mu się nie stanie.

Czarnoskóry?


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (9)

  • a(2020-06-19 07:51) Zgłoś naruszenie 96

    ja uważam że Polska to bardzo przychylny kraj,zwłaszcza Polki są bardzo otwarte.

    Odpowiedz
  • m.(2020-06-19 08:10) Zgłoś naruszenie 81

    Według słowników – w tym „Słownika Języka Polskiego” PWN – słowo „Murzyn” jest neutralne[4] i nie jest opatrzone kwalifikatorem „pogardliwie”, którym z kolei oznaczone jest słowo „czarnuch” (ang. nigger)[5][6]. Opinię tę podzielają m.in. dwaj językoznawcy: profesorowie Jerzy Bralczyk[7] i Jan Miodek[8], czy też czarnoskóry były poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – John Godson (nazywający siebie Murzynem[9]), który stwierdził: Naprawdę nie widzę nic złego w tym słowie. Przecież mówiąc o kimś, że jest ciemnoskóry możemy też mieć na myśli Meksykanina, Brazylijczyka czy Egipcjanina. Nie obrażam się na słowo „Murzyn”, jeśli słyszę je od osoby, która czuje szacunek do czarnoskórych.

    Odpowiedz
  • Gorej(2020-06-20 00:32) Zgłoś naruszenie 30

    Fajnie a w czym problem, jeśli szczerze Polak. To kolor skóry nie gra roli, MURZYN to normalne słowo, tak jak biały, czy źułty człowiek itp. Dla mnie cudacznie brzmi afroamerykanin itp W Afryce nie mieszkają tylko murzyni

    Odpowiedz
  • love.(2020-06-19 13:16) Zgłoś naruszenie 30

    ja spotykam afrykańczyków żadko ale zazwyczaj są to mili ludzie,a nawet kiedyś jeden nie zdążył się zatrzymać przed pasami jak chciałem przejść to wysiad i powiedział przepraszam,

    Odpowiedz
  • m.(2020-06-19 08:24) Zgłoś naruszenie 21

    zainteresowanym tym tematem poradzić mogę wpisanie słowa na m o które tak oburza się bohater tego art. w wyszukiwarkę oraz dodanie słowa "pochodzenie określenia" i odczytanie sobie tego co oferuje wikipedia. Zwłaszcza to co powiedział pan Godson.były poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – John Godson

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Inka (2020-06-19 11:26) Zgłoś naruszenie 21

    Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia! Wszystko zależy jakie intencje ma wypowiadający... a z tego co czytam w wywiadzie nie były to wypowiedzi pozytywne a nawet neutralne...

    Odpowiedz
  • m.(2020-06-19 08:14) Zgłoś naruszenie 10

    Według słowników – w tym „Słownika Języka Polskiego” PWN – słowo „Murzyn” jest neutralne[4] i nie jest opatrzone kwalifikatorem „pogardliwie”, którym z kolei oznaczone jest słowo „czarnuch” (ang. nigger). Opinię tę podzielają m.in. dwaj językoznawcy: profesorowie Jerzy Bralczyk[7] i Jan Miodek[8], czy też czarnoskóry były poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – John Godson (nazywający siebie Murzynem[9]), który stwierdził: Naprawdę nie widzę nic złego w tym słowie. Przecież mówiąc o kimś, że jest ciemnoskóry możemy też mieć na myśli Meksykanina, Brazylijczyka czy Egipcjanina. Nie obrażam się na słowo „Murzyn”, jeśli słyszę je od osoby, która czuje szacunek do czarnoskórych.

    Odpowiedz