statystyki

Zaczęła się polityczna bitwa o drugą turę [OPINIA]

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak16.06.2020, 09:08; Aktualizacja: 16.06.2020, 09:09
Strategia PiS dotycząca LGBT, choć budzi wątpliwości natury moralnej, w 2019 r. dowiodła swojej skuteczności

Strategia PiS dotycząca LGBT, choć budzi wątpliwości natury moralnej, w 2019 r. dowiodła swojej skutecznościźródło: ShutterStock

Jak się podzielą wyborcy w drugiej turze? To najważniejsze pytanie zadawane dziś w sztabach Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego. Szanse na rozstrzygnięcie pojedynku już 28 czerwca wydają się niewielkie.

Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że wyniki pokryją się z poparciem osiągniętym przez PiS i PO w wyborach parlamentarnych – czyli Andrzej Duda powyżej 40 proc., Rafał Trzaskowski prawie 30 proc. O ostatecznej wygranej zdecydują w drugiej turze wyborcy pozostałych kandydatów oraz nowi, którzy nie zagłosują w pierwszej. O nich już dziś toczy się gra.

Jesienią zeszłego roku na PiS zagłosowało ponad 8 mln Polaków; na KO ponad 5 mln. Reszta spośród 18,4 mln wyborców wybrała pozostałe ugrupowania. Z tego w sumie 3,9 mln padło na PSL i Lewicę, a 1,2 na Konfederację. Widać więc, że wyborców PiS i Konfederacji było ponad 9 mln, a głosujących na pozostałe partie opozycyjne niemal 9 mln.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • wybory pocztowe(2020-06-16 10:24) Zgłoś naruszenie 41

    Szanse na rozstrzygnięcie pojedynku już 28 czerwca wydają się niewielkie....... Wszystko wskazuje że w II turze spotkają się Trzaskowski z Hołownią. Ciekawe na kogo zagłosuje w II rundzie elektorat Maliniaka?

    Odpowiedz
  • Całkiem(2020-06-16 18:32) Zgłoś naruszenie 30

    prawdopodobne wydaje się zwycięstwo Trzaskowskiego w I turze !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie