statystyki

Narcos odnajdują się w pandemii. Gangi pomagają biednym i nadszarpują autorytet władzy

autor: Artur Ciechanowicz11.06.2020, 08:45; Aktualizacja: 11.06.2020, 08:55
Narkotyki

Meksykańskie kartele narkotykowe tworzą ad hoc systemy opieki społecznej. Maras z Ameryki Środkowej i kolumbijskie partyzantki pilnują przestrzegania ograniczeń wprowadzonych przez władze. Brazylijskie gangi wymuszają lockdown. Organizacje przestępcze w Ameryce Łacińskiej dostosowują się do nowej sytuacji stworzonej przez pandemię koronawirusa i walczą z rządami o jeszcze większe wpływy.źródło: ShutterStock

Gangi zawsze twierdziły, że bronią biednych. Pandemia jest testem na wiarygodność tych deklaracji. Jak na razie przestępcy dowodzą, że to właśnie oni są prawdziwą władzą.

M e ksykańskie kartele narkotykowe tworzą ad hoc systemy opieki społecznej. Maras z Ameryki Środkowej i kolumbijskie partyzantki pilnują przestrzegania ograniczeń wprowadzonych przez władze. Brazylijskie gangi wymuszają lockdown. Organizacje przestępcze w Ameryce Łacińskiej dostosowują się do nowej sytuacji stworzonej przez pandemię koronawirusa i walczą z rządami o jeszcze większe wpływy.

Rząd dusz

– Jesteśmy w Guadalajarze i rozdajemy jedzenie od „Chapo” – mówi głos z offu. Na wideo nagranym komórką widać kilka kobiet na jednej z ulic drugiego co do wielkości miasta Meksyku. Pakują olej, ryż, mąkę kukurydzianą, słodycze, papier toaletowy do kartonów z nadrukowanym wizerunkiem Joaquina „El Chapo” Guzmana, legendarnego szefa najpotężniejszego kiedyś kartelu narkotykowego. Pakunki są błyskawicznie rozchwytywane przez ustawiających się w kolejce starszych ludzi. „El Chapo” odsiaduje dożywocie w amerykańskim więzieniu, ale kartel z Sinaloa wciąż działa.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (33)

  • Rafał(2020-06-11 15:50) Zgłoś naruszenie 470

    A u nas gangi to wypachnione osobniki płci obojga w białych koszulach , pod krawatami i garsonkach wysokiej klasy.Osobniki na naszym utrzymaniu i żerujących na naszej naiwności.Jakby tego było mało to jeszcze chronieni przez służby które powinne ich ścigać.Na dodatek są posiadaczami (w większości)karty świętości zwanej immunitetem.

    Odpowiedz
  • Dziadek wnuków(2020-06-11 16:32) Zgłoś naruszenie 3819

    Gang made in Poland to od trzech dekad grupa wyróżniająca się charakterystycznym ubiorem w wielu odcieniach. Ale kolor jest jeden - czerń niczym kosmiczna dziura ! Co i nie dziwi, gdyż gang ten odnosi się często w swoich "apelach" o częste datki strasząc wyimaginowanym piekłem ! Straszą, grożą , ale po zainkasowaniu datków proszeni o gwarancję ... odmawiają !! Jak i odmawiają okazania certyfikaty, iż są przedstawicielami handlowymi capo di tutti capi !!

    Pokaż odpowiedzi (11)Odpowiedz
  • K28(2020-06-11 16:00) Zgłoś naruszenie 341

    Nasza brudna i bezwzględna gangsterka została wyparta przez zalegalizowaną gangsterkę zwaną polityczną.Przed tamtą była szansa się uchronić.Przed tą nie ma takiej możliwości.Ta nawet 140 to letnim dziadkom nie daruje.

    Odpowiedz
  • dzwon ze spiżu(2020-06-11 14:32) Zgłoś naruszenie 309

    A u nas to samo gang tylko patrzy jakby zakosić dorobek pokoleń i rozdać biednym nierobom , ze wskazaniem na siebie i swoje rodziny.

    Pokaż odpowiedzi (11)Odpowiedz
  • PI Grembowicz(2020-06-11 13:23) Zgłoś naruszenie 93

    Gangi pomagają?! Od kiedy?!?!?! Nieprawowita władza!

    Odpowiedz
  • kaszub(2020-06-11 21:24) Zgłoś naruszenie 727

    dziadek wnuków jak zwykle zachwyca swoją miłością do bliżnich a zwłaszcza księży . Tego i tak uczyli Cię w biurze KC PZPR ? Ty trafisz do piekła ??? Przecież to nie jest lokał first class który przynależy się Tobie z urodzenia . ha ha ha . Ty to możesz przygotować ewentualnie kolację dzwonowi z szajsmetalu . Jednak ja na jego miejscu byłbym bardzoooo ostrożny. bua ha ha ha . Dobra...ubrałem maseczkę. Możesz dziadku zacząć opluwać

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kaszub(2020-06-12 18:53) Zgłoś naruszenie 420

    dziadku ..daj se siana..a o mnie sie nie martw. bua ha ha ha .Swoich codziennych zajęć nie musisz tu opisywać bo nikogo to nie interesuje.co pijesz czy gdzie się włóczysz .Zauważyłem u ciebie luki z pamięcią. ha ha ha Czyzbyś zapomniał że miejsce gdzie pobierałeś nauki nazywało się kiedyś politbiuro ( KC -komitet centralny ) No i uważaj na swoją dobroczynność bo wyrosną ci skrzydełka ha ha ha pa,pa biedaku ha ha ha

    Odpowiedz
  • Dziadek wnuków(2020-06-14 17:16) Zgłoś naruszenie 30

    Brutalna rzeczywityość .... Niejaki J. Kaczyński tak nas podzielił, że grozi nam katastrofa na miarę IV zaboru !! Jak to się stało, że w rodzinach już wrogie podziały ... brat przeciw bratu , mąż przeciw żonie ... a to "dzięki" jednemu hodowcy kotów ?! Kim on jest ? Kto go nasłał ? Dlaczego znów mamy stawiać barykady ??

    Odpowiedz