statystyki

Kuczmierowski: Zakupy środków medycznych realizowane były pod olbrzymią presją [ROZMOWA z prezesem Agencji Rezerw Materiałowych]

20.05.2020, 07:23; Aktualizacja: 20.05.2020, 08:29
Michał Kuczmierowski, od kwietnia prezes Agencji Rezerw Materiałowych, były członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Michał Kuczmierowski, od kwietnia prezes Agencji Rezerw Materiałowych, były członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.źródło: DGP

- Wraz z nadejściem pandemii rozpoczęliśmy intensywne poszukiwania materiałów ochronnych. Konkurencja była niezwykle mocna – wszystkie kraje polowały już nie tyle na okazje, co na wszystko, co było dostępne do kupienia- mówi Michał Kuczmierowski, od kwietnia prezes Agencji Rezerw Materiałowych, były członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Dlaczego Agencja Rezerw Materiałowych sprzedawała maski ochronne tuż przed wybuchem pandemii?

ARM zarządza rezerwami państwa określonymi przez Rządowy Program Rezerw Strategicznych w czterech podstawowych obszarach. Są to rezerwy medyczne, o których dzisiaj mówi się najwięcej, rezerwy żywnościowe, techniczne i paliwowe.

Te rezerwy co jakiś czas rotują – trzeba zachować ich jak najwyższą jakość. I taki właśnie był cykl życia masek przeciwchemicznych Panoramasque, o których mowa – kolejny przegląd za kilka milionów złotych miał być wykonany do końca 2020 r., a i tak przedłużałby ich żywot tylko do 2021 r. Dlatego zdecydowano o zakupie nowych masek i sprzedaży starych. Szkoda, że nikt nie przemyślał tej decyzji w kontekście zbliżającej się pandemii.

To przecież pan od niedawna jest szefem instytucji, która powinna o tym myśleć.

Faktycznie postąpiono zgodnie z procedurami i ze standardami. Decyzja była racjonalna, ale niefortunny był moment jej podjęcia.

Kto tu zawinił?

Nikt nie zawinił. Ktoś, kto odpowiadał za utrzymanie rezerw, zapomniał, że dzisiaj rządzi obrazek i medialny news, a nie racjonalne decyzje. Decyzja miała racjonalne podstawy, ale moment jej podjęcia nie był najszczęśliwszy. Można było rozważyć oddanie tych masek strażakom czy innym służbom niemedycznym, ale one już wtedy były poza okresem przydatności. Tak więc pewnie po takim przekazaniu byłaby kolejna awantura, że ARM rozdaje sprzęt, któremu skończyła się data ważności.

Przejdźmy do bieżącej działalności. Ile trefnych maseczek kupiliście z Chin?


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie