Lockdown to atak na wolność? Tucker: Tak, ale trwa on już mniej więcej od 30 lat [WYWIAD]

autor: Sebastian Stodolak09.05.2020, 08:45
Nagle rząd zaczął decydować, gdzie można bywać, co robić, co jest niezbędnym produktem do przeżycia, a bez czego da się obejść, które biznesy należy zamknąć

Nagle rząd zaczął decydować, gdzie można bywać, co robić, co jest niezbędnym produktem do przeżycia, a bez czego da się obejść, które biznesy należy zamknąćźródło: ShutterStock

Jeśli chcesz pogorszyć sytuację, zastosuj centralne planowanie. Nie uważam, aby istniały okoliczności usprawiedliwiające zamknięcie niewinnych ludzi jak w więzieniu - mówi w wywiadzie dla DGP Jeffrey A. Tucker, libertariański pisarz polityczno-ekonomiczny pracujący w American Institute for Economic Research, jednym z najstarszych think tanków ekonomicznych świata.

Niektórzy komentatorzy twierdzą, że powszechny lockdown to atak na wolności jednostki. Pan się pewnie z tym zgadza?

Tak. Jesteśmy świadkami i ofiarami tego ataku. Ale trwa on już mniej więcej od 30 lat. Teraz nastąpiło jego nasilenie, czyli lockdown. Przynajmniej w USA – choć pewnie dotyczy to również reszty świata – od dawna słabła wiara w wolność jako źródło rozwoju społecznego. Przestano ją postrzegać jako podstawową wartość w naszym życiu. Dlatego nasi prezydenci nie mówią już o wolności w przekonujący sposób, rzucają to słowo co najwyżej półgębkiem.

Nie zbiją na nim kapitału wyborczego…

Nie. Albo mówią o wolności, gdy im wygodnie. Trump wspomina o niej tylko, jeśli to pozwala mu wzmocnić autorytarne rządy. Ostatnim prezydentem USA rozumiejącym wagę wolności był Ronald Reagan. Jedną z najbardziej frustrujących rzeczy w Ameryce jest to, że od czasów Ojców Założycieli śpiewamy pieśni o tym, że jesteśmy „domem odważnych i wolnych ludzi”, a jednocześnie nieustannie oddajemy kolejne połacie tej wolności rządowi.

Czyli lockdown to tylko kolejny akt politycznego dramatu pt. „ucieczka od wolności”?

Tak. Co ciekawe, jeszcze trzy miesiące temu nikt sobie nie wyobrażał, że to w ogóle możliwe. Nagle rząd zaczął decydować, gdzie można bywać, co robić, co jest niezbędnym produktem do przeżycia, a bez czego da się obejść, które biznesy należy zamknąć. Mam nadzieję, że to podziała na ludzi jak zimny prysznic. Nie sądzę, by w przyszłości cokolwiek zostało po staremu. Całe pokolenia polityków, które do tej sytuacji doprowadziły pod pozorem działań opartych na nauce, stracą urząd. Jeśli oczywiście w demokracjach utrzyma się instytucja wolnych wyborów.

A jest zagrożona?

Poważnie zagrożona, jeśli ludzie u władzy oczekują, że zachowają swoje posady i będą do tego dążyć wbrew woli obywateli. W USA mamy dzisiaj do czynienia z bezprecedensowym gniewem wśród ludzi. Nieważne, czy jesteś republikaninem, czy demokratą – jeśli wspierałeś wprowadzenie tej tyranii jako metody radzenia sobie z czysto medycznym problemem, stajesz się współodpowiedzialny za ruinę milionów osób, z których duża część nigdy się nie podniesie. W warunkach wolnych wyborów ludzie tych polityków ukarzą.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (18)

 • Inspektor Pracy(2020-05-09 10:14) Zgłoś naruszenie 1416

  ................Ja widzę inny zorganizowany na szczeblu Unii Liberalny zamach na wolność człowieka..............Jestem przerażony skąd te POtwory mają tyle środków finansowych aby w gazetach puszczać artykuły sponsorowane (bez możliwości komentarza) że trzeba wydłużać wiek emerytalny. Ja Ich zapewniam ,mogę załatwić Wam Obóz Dożywotniej Pracy jak uważacie ,ze teraz ktoś Wam zabrania dalej pracować.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Dziadek wnuków(2020-05-09 12:46) Zgłoś naruszenie 1412

  " W warunkach wolnych wyborów ludzie tych polityków ukarzą ". Zapewne w utrwalonych demokracjach tak się stanie, w byłych zaś demoludach , także republikach posowieckich , ludzie nie mają wrodzonej sobie odpowiedzialności za kraj. Bez obrazy, ale gdy porównamy przeciętnego mieszkańca Podkarpacia czy Podlasia z jego rówieśnikiem z Finlandii, Szwecji, Szwajcarii lub dalekiej Kanady to każdy przyzna [no prawie] że coś w tym jest ! Winą największą takiego stanu są oczywiście politycy. To oni miast na edukację kierować środki, na służbę zdrowia, także na mieszkania etc. budują pomniki, pałace instytucjom rządowym , kościoły !! A pro po tych kościołów , w marcu tego roku zbłądziłem pod strzechy przepięknej wsi na Podlasiu. Niedziela, słoneczko przygrzewało, a gdzieś w dali dzwoneczki pobrzmiewały, poszedłem zaciekawiony i ujrzałem Polskę z czasów Chrobrego ! Staruszkowie, tak na oko sporo po sześćdziesiątce, wiele "pań" osiemdziesięcioletnich, klęcząc na obu kolanach całowało w rękę spacerującego przed tym szpalerem klęczących osób osobnika w czerni. Musiał to być jakiś szycha, bo za nim , w pewnym oddaleniu, podążało jeszcze kilku innych, ale nie to ważne - zaintrygował mnie wiek tegoż osobnika ... miał może lekko ponad czwarty krzyżyk ! Szlag mnie wtedy omal nie zabił, krew uderzyła mi do głowy na widok starszych ludzi śliniących łapsko młokosowi. Tak więc na przykładzie tym, jak i wielu innych, mam stuprocentową pewność, że ludzie którzy nie mają do siebie szacunku , nie dbają choćby o pozór swojej godności także nie zadbają o kraj swój , o lepsze jutro dla swoich potomków. Może za lat pięćdziesiąt ... sto ?!

  Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
 • kaszub(2020-05-09 18:04) Zgłoś naruszenie 47

  dziadek ...czas na modlitwę ..bo na resztę już za póżno. Wołają cie juz z minaretu PS. Zgodnie z obietnicą moje kozy czekają za Tobą ha ha ha

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Nie filozof, a 007KAL(2020-05-10 16:51) Zgłoś naruszenie 40

  Jeżeli przyjąć, że opinie wygłasza jeden z wielu wybitnych, ale równych ludzi, to nie ma problemu. Jak zacząć się wgłębiać w problem wolności gospodarczej to od zawsze byli Wolni i Ci, ...... którzy musieli na nich zapracować... Niedawnym "dużym impulsem do ekspansji wolności gospodarczej" było dobicie PRL-u oraz przejęcie masy upadłościowej po nim przez różnych wolnych. Reszta dostała od Prezydenta Wałęsy "Świadectwa udziałowe" - czyli papiery (bez)wartościowe. Większość Polaków została wtedy uwolniona od złudzeń, że jest coś takiego jak "wolność, równość i solidarność" . Oczywiście jest, ale tylko dla tych, którzy mają dużo forsy i władzę, aby swoją forsę bronić oraz pomnażać....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie