statystyki

Czy Moskwa zbuduje „ruch niezaangażowanych” [OPINIA]

autor: Marek Budzisz06.05.2020, 08:45; Aktualizacja: 06.05.2020, 08:46
Zdaniem rosyjskiej elity, niezależnie od retoryki – dziś na Zachodzie nikt poważnie nie myśli o rozszerzeniu NATO. A współpraca z Chinami pozwoliła w sposób trwały zmienić światowy układ sił. Karaganow pisze, że dzięki wsparciu Rosji dla chińskiego segmentu obrony przeciwrakietowej udało się zakwestionować wojskową dominację Zachodu na świecie.

Zdaniem rosyjskiej elity, niezależnie od retoryki – dziś na Zachodzie nikt poważnie nie myśli o rozszerzeniu NATO. A współpraca z Chinami pozwoliła w sposób trwały zmienić światowy układ sił. Karaganow pisze, że dzięki wsparciu Rosji dla chińskiego segmentu obrony przeciwrakietowej udało się zakwestionować wojskową dominację Zachodu na świecie.źródło: ShutterStock

W Rosji trwa dyskusja ekspertów poświęcona zmianom w polityce zagranicznej państwa po COVID-19. To, że sytuacja się zmieni i przyspieszy obserwowane od pewnego czasu trendy, jest pewne. Odpowiedzi na to, w jaką stronę winna podążać Moskwa, różnią się w szczegółach. Wydaje się, że kształtujący się konsensus rosyjskiej elity analityków wpłynie na charakter polityki państwowej w nadchodzących latach.

Dmitrij Trenin, prezes Moskiewskiego Centrum Carnegie napisał, że Rosja kilka lat temu prawidłowo odczytała znaki czasu i odpowiednio wcześnie dostosowała swą politykę zagraniczną do zmieniającej się natury światowej rozgrywki. W jego opinii już ok. 2010 r. dało się zauważyć wzrastającą rolę państw narodowych, większy nacisk na suwerenność i to, że kluczowe znaczenie w układzie sił będzie mieć odporność gospodarek na wstrząsy oraz siła więzi społecznych i jakości administracji publicznej. Wyprzedzając to, co dziś określa się mianem zmierzchu światowego porządku liberalnego – Rosja zmodyfikowała swą politykę.

Pogląd Trenina jest generalnie podzielany przez innych uczestników debaty. M.in. przez Siergieja Karaganowa, Dmitrija Susłowa z Klubu Wałdajskiego i Moskiewskiej Wyższej Szkoły Gospodarki. Za sukces uważa się zatrzymanie ekspansji NATO na Wschód, czemu służyły wojny z Gruzją i Ukrainą.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie