statystyki

Prezydenci na Ukrainie się zmieniają, Achmetow zawsze blisko

autor: Michał Potocki06.05.2020, 08:02; Aktualizacja: 06.05.2020, 08:02
Ukraina mapa

Powtarza się stary motyw: Achmetow stawia na przegranych, ale szybko dogaduje się z wygranymi.źródło: ShutterStock

Najbogatszy Ukrainiec, który zawierał sojusze z czterema poprzednimi prezydentami, skutecznie zepchnął Ihora Kołomojskiego z pozycji biznesmena nr 1.

Gdy przed rokiem Wołodymyr Zełenski dochodził do władzy na Ukrainie, wydawało się, że będzie przedstawicielem interesów Ihora Kołomojskiego. Wieloletni wspólnik Zełenskiego wspierał kampanię wyborczą nowej ekipy. A jednak coraz większy wpływ na nią wywiera Rinat Achmetow, potentat na rynku stali, prądu i ciepła.

Na jego korzyść grają dziś dwie kluczowe postaci. Denys Szmyhal, który zastąpił na stanowisku oskarżanego o nieudolność premiera Ołeksija Honczaruka, w przeszłości kierował elektrociepłownią Achmetowa w Bursztynie, skąd trafił na stanowisko szefa administracji obwodowej, czyli odpowiednika wojewody w Iwano-Frankiwsku. Sprawny zarządzający przekonał do siebie Zełenskiego, a gdy prezydent uznał, że nadszedł czas zmiany szefa rządu, wybrano jego.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie