statystyki

Prezydenci na Ukrainie się zmieniają, Achmetow zawsze blisko

autor: Michał Potocki06.05.2020, 08:02; Aktualizacja: 06.05.2020, 08:02
Ukraina mapa

Powtarza się stary motyw: Achmetow stawia na przegranych, ale szybko dogaduje się z wygranymi.źródło: ShutterStock

Najbogatszy Ukrainiec, który zawierał sojusze z czterema poprzednimi prezydentami, skutecznie zepchnął Ihora Kołomojskiego z pozycji biznesmena nr 1.

Gdy przed rokiem Wołodymyr Zełenski dochodził do władzy na Ukrainie, wydawało się, że będzie przedstawicielem interesów Ihora Kołomojskiego. Wieloletni wspólnik Zełenskiego wspierał kampanię wyborczą nowej ekipy. A jednak coraz większy wpływ na nią wywiera Rinat Achmetow, potentat na rynku stali, prądu i ciepła.

Na jego korzyść grają dziś dwie kluczowe postaci. Denys Szmyhal, który zastąpił na stanowisku oskarżanego o nieudolność premiera Ołeksija Honczaruka, w przeszłości kierował elektrociepłownią Achmetowa w Bursztynie, skąd trafił na stanowisko szefa administracji obwodowej, czyli odpowiednika wojewody w Iwano-Frankiwsku. Sprawny zarządzający przekonał do siebie Zełenskiego, a gdy prezydent uznał, że nadszedł czas zmiany szefa rządu, wybrano jego.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie