statystyki

Potocki: Ataków Rosji ciąg dalszy [OPINIA]

autor: Michał Potocki05.05.2020, 10:24; Aktualizacja: 05.05.2020, 10:24
Zbliża się tymczasem 100-lecie bitwy warszawskiej. Komitet Śledczy może się uaktywnić także w tym kontekście i np. wszcząć śledztwo w sprawie anty-Katynia. Byłaby to kontynuacja jesienno-zimowej kampanii, podczas której rosyjscy politycy i propagandyści lansowali tezę o współodpowiedzialności Polski za wybuch II wojny.

Zbliża się tymczasem 100-lecie bitwy warszawskiej. Komitet Śledczy może się uaktywnić także w tym kontekście i np. wszcząć śledztwo w sprawie anty-Katynia. Byłaby to kontynuacja jesienno-zimowej kampanii, podczas której rosyjscy politycy i propagandyści lansowali tezę o współodpowiedzialności Polski za wybuch II wojny.źródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

W ostatnich dniach liczba nowych przypadków koronawirusa w Rosji ustępuje tylko danym z USA. W Moskwie wskaźnik zakażonych na milion mieszkańców jest wyższy niż we Włoszech. Myliłby się jednak ten, kto by przypuszczał, że rozmiary epidemii doprowadzą do zawieszenia historycznych kampanii propagandowych wymierzonych w sąsiadów. A to znaczy, że i my musimy się szykować na kolejne fale.

Na łamach DGP pisaliśmy już o najnowszym starciu rosyjsko-czeskim. Przypomnijmy: poszło o decyzję o zdemontowaniu pomnika zdobywcy Pragi z 1945 r. marszałka Iwana Koniewa. Początkowo niektórzy czescy politycy nie mieli nic przeciwko, by figurę oddać Rosjanom. Ich entuzjazm osłabł pod naporem wydarzeń. W odpowiedzi rosyjski Komitet Śledczy wszczął śledztwo z paragrafu „rehabilitacja nazizmu”. Obiektem ataku stali się radni, którzy poparli decyzję o rozbiórce.

Czeskie placówki w Rosji wulgarnie pikietowali narodowi bolszewicy, tym razem nieniepokojeni przez policję, a na praskim lotnisku zatrzymano Rosjanina z paszportem dyplomatycznym, który próbował wwieźć śmiertelnie groźną rycynę. Po incydencie, który opisał tygodnik „Respekt”, burmistrz Pragi Zdeněk Hřib i starosta dzielnicy Praga 6 Ondřej Kolář dostali ochronę. Kreml udowodnił już, że potrafi zabijać wrogów za granicą, by wspomnieć o Aleksandrze Litwinience czy nieudanej próbie otrucia Siergieja Skripala.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie