statystyki

Potocki: Ataków Rosji ciąg dalszy [OPINIA]

autor: Michał Potocki05.05.2020, 10:24; Aktualizacja: 05.05.2020, 10:24
Zbliża się tymczasem 100-lecie bitwy warszawskiej. Komitet Śledczy może się uaktywnić także w tym kontekście i np. wszcząć śledztwo w sprawie anty-Katynia. Byłaby to kontynuacja jesienno-zimowej kampanii, podczas której rosyjscy politycy i propagandyści lansowali tezę o współodpowiedzialności Polski za wybuch II wojny.

Zbliża się tymczasem 100-lecie bitwy warszawskiej. Komitet Śledczy może się uaktywnić także w tym kontekście i np. wszcząć śledztwo w sprawie anty-Katynia. Byłaby to kontynuacja jesienno-zimowej kampanii, podczas której rosyjscy politycy i propagandyści lansowali tezę o współodpowiedzialności Polski za wybuch II wojny.źródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

W ostatnich dniach liczba nowych przypadków koronawirusa w Rosji ustępuje tylko danym z USA. W Moskwie wskaźnik zakażonych na milion mieszkańców jest wyższy niż we Włoszech. Myliłby się jednak ten, kto by przypuszczał, że rozmiary epidemii doprowadzą do zawieszenia historycznych kampanii propagandowych wymierzonych w sąsiadów. A to znaczy, że i my musimy się szykować na kolejne fale.

Na łamach DGP pisaliśmy już o najnowszym starciu rosyjsko-czeskim. Przypomnijmy: poszło o decyzję o zdemontowaniu pomnika zdobywcy Pragi z 1945 r. marszałka Iwana Koniewa. Początkowo niektórzy czescy politycy nie mieli nic przeciwko, by figurę oddać Rosjanom. Ich entuzjazm osłabł pod naporem wydarzeń. W odpowiedzi rosyjski Komitet Śledczy wszczął śledztwo z paragrafu „rehabilitacja nazizmu”. Obiektem ataku stali się radni, którzy poparli decyzję o rozbiórce.

Czeskie placówki w Rosji wulgarnie pikietowali narodowi bolszewicy, tym razem nieniepokojeni przez policję, a na praskim lotnisku zatrzymano Rosjanina z paszportem dyplomatycznym, który próbował wwieźć śmiertelnie groźną rycynę. Po incydencie, który opisał tygodnik „Respekt”, burmistrz Pragi Zdeněk Hřib i starosta dzielnicy Praga 6 Ondřej Kolář dostali ochronę. Kreml udowodnił już, że potrafi zabijać wrogów za granicą, by wspomnieć o Aleksandrze Litwinience czy nieudanej próbie otrucia Siergieja Skripala.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie