statystyki

Korea Północna już dwa tygodnie bez przywódcy

autor: Michał Potocki27.04.2020, 08:00; Aktualizacja: 27.04.2020, 08:27
Kim Dzong Un

Kim Dzong Unźródło: ShutterStock

Kim Jong-un po raz ostatni pojawił się publicznie 11 kwietnia. Jego nieobecność wywołała plotki o śmierci lidera KRLD

Od kilku dni nie ustają plotki o domniemanej śmierci przywódcy Korei Północnej. Choć światowe media powołują się na różne źródła, żadne z nich nie wygląda na tyle wiarygodnie, by można było potwierdzić zgon 37-letniego Kim Jong-una. Równie mało wiadomo o tym, kto mógłby być jego następcą, gdy pogłoski okazały się prawdziwe.

„Coś się stało z Kim Jong-unem między 12 a 14 kwietnia, na co wskazuje wiele pośrednich, ale ważnych przesłanek. Nie wiadomo, co dokładnie się stało, bo stanowi to tajemnicę państwową, a w Pjongjangu umieją chronić tajemnice” – pisze na blogu znawca Korei Płn. Andriej Łańkow, na co dzień wykładowca na jednym z uniwersytetów w Seulu. Rosjanin w sobotę twierdził, że Kim „żyje i jego życiu raczej nic nie zagraża”, ale w związku z problemami zdrowotnymi zarazem na pewien czas „będzie odsunięty od życia politycznego”.

Ostatnim pewnym śladem obecności Kima był jego udział 11 kwietnia w posiedzeniu Biura Politycznego Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei. Tematem narady – jak czytamy w północnokoreańskim dzienniku „Rodong Sinmun” – były „środki ochrony życia i bezpieczeństwa naszych ludzi przed wielkim światowym zagrożeniem epidemicznym” (choć oficjalnie w KRLD koronawirusa nie stwierdzono) oraz „wykonanie budżetu”.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie