statystyki

Amerykanie ignorowali ostrzeżenia, że nie są gotowi na epidemię

autor: Radosław Korzycki15.04.2020, 07:35; Aktualizacja: 15.04.2020, 07:44
Wszystkie kolejne ekipy rządzące Ameryką w ostatnich 30 latach lekceważyły potencjalne zagrożenie epidemiczne

Wszystkie kolejne ekipy rządzące Ameryką w ostatnich 30 latach lekceważyły potencjalne zagrożenie epidemiczneźródło: ShutterStock

Ekipa Donalda Trumpa jest do kryzysu przygotowana jeszcze gorzej niż poprzednie.

Kiedy w 2005 r. George W. Bush zaczynał drugą kadencję w Białym Domu, jego minister zdrowia Mike Leavitt przygotował niezwykle krytyczny raport na temat gotowości USA do ewentualnej epidemii. Zaniósł go do prezydenta, ale ten go zlekceważył. Kiedy media dotarły do dokumentu, na ministrze nie zostawiono suchej nitki. Wyśmiała go tak samo wewnątrzpartyjna opozycja, jak i demokraci.

Szydzili z niego nawet komicy w wieczornych programach telewizyjnych. – Minister Leavitt chce, żeby w obawie przed ptasią grypą Amerykanie kupili na zapas mleko w proszku i tuńczyka w puszce. A zastanawiał się, ilu ludzi wolałoby umrzeć na grypę niż to jeść? – drwił Jay Leno w „Tonight Show”. Portal Politico.com zapytał w zeszłym tygodniu Leavitta, jak się dzisiaj czuje z ówczesnym bezbrzeżnym napadem krytyki. – Kiedy twoim zadaniem jest przygotować się do teoretycznego problemu pandemii, wszystko, co mówisz i proponujesz, jest odbierane jako przesada. Kiedy zagrożenie staje się realne i wybucha pandemia, wszystkie powzięte środki wydają się niewystarczające – odpowiedział polityk.

Wszystkie kolejne ekipy rządzące Ameryką w ostatnich 30 latach lekceważyły potencjalne zagrożenie epidemiczne. Jednak rząd Donalda Trumpa był w tym lekceważeniu jeszcze bardziej aktywny niż poprzednie. Barack Obama, odchodząc z Białego Domu w 2017 r., zostawił mu na biurku plany produkcji i zamówienia tańszych respiratorów oraz zakupu 20 mln maseczek ochronnych na wypadek, gdyby okazały się potrzebne. Projekt trafił do kosza. W 2018 r. nowy szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Bolton zreformował ją i de facto wygasił jej oddział odpowiedzialny za reagowanie na pandemię.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie