statystyki

Architekt bezpieczeństwa i systemów informatycznych: Obserwowałem zdalne posiedzenie Sejmu. Państwo polskie istnieje teoretycznie [WYWIAD]

autor: Patryk Słowik03.04.2020, 06:00; Aktualizacja: 03.04.2020, 13:27
Maciej Broniarz architekt bezpieczeństwa i systemów informatycznych, wykładowca w Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego

fot. mat. prasowe

Maciej Broniarz architekt bezpieczeństwa i systemów informatycznych, wykładowca w Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego fot. mat. prasoweźródło: DGP

Nawet sobie nie chcę wyobrażać, jak sposób obrad, z którym mieliśmy do czynienia w Sejmie, zostałby oceniony w globalnej firmie. Osoby odpowiedzialne za ich przeprowadzenie musiałyby się długo tłumaczyć. Z Maciejem Broniarzem, architektem bezpieczeństwa i systemów informatycznych, wykładowcą w Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego rozmawia Patryk Słowik.

Mamy za sobą pierwsze zdalne posiedzenie Sejmu, trwa drugie. Czy państwo polskie zdaje e-egzamin?

Cóż, mogę tylko powtórzyć słowa byłego szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, oceniającego sposób działania administracji: państwo polskie istnieje teoretycznie. Obserwowałem pierwsze zdalne posiedzenie Sejmu i mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że jesteśmy całkowicie do tego nieprzygotowani. I to jest przerażające. Warto pamiętać, że w dużo trudniejszych warunkach działa Parlament Europejski, a nie dostarcza deputowanym i obywatelom takich atrakcji. Czyli można, tylko trzeba to zaplanować z wyprzedzeniem.

Mamy 2020 r. Każdy z nas ma w smartfonie moc obliczeniową większą niż superkomputery dekadę temu.

Ależ nie musimy używać takiego argumentu. Przez 30 lat nikt, kto zarządzał administracją, nie zadał sobie trudu przeanalizowania sytuacji. Środki techniczne do prowadzenia obrad na odległość są dostępne od co najmniej dwóch dekad. W wielu firmach od lat to doskonale funkcjonuje. A w polskim parlamencie nie.

Posłowie przegłosowali ustawy? Przegłosowali. I jeszcze wielu było zadowolonych. A pan się czepia.

Taka moja rola. Jeśli niektórych posłów satysfakcjonuje to, że tym razem udało im się w końcu uchwalić ustawy – gratuluję. Ale ja oczekuję czegoś więcej. Przecież wielu deputowanych w trakcie obrad publikowało w mediach społecznościowych wpisy, że mają kłopoty techniczne. Ogrom parlamentarzystów swoimi działaniami udowodnił też, że nie mają zielonego pojęcia, jak działa system i co można robić, a czego nie należy.

A czego nie należy?

Na przykład pisząc o problemach technicznych, nie należy publikować loginu i hasła do systemu sejmowego w mediach społecznościowych.

To, że nie należy publikować hasła, to kwestia oczywista. Ale loginu? Przecież dla każdego z posłów był on generowany według jednej reguły. Więc i tak łatwo było go odgadnąć.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (4)

 • Bert(2020-04-03 14:04) Zgłoś naruszenie 59

  takich "architektów" i "ekspertów" to ja oglądam codziennie po 2 , 3 - jeden mądrzejszy od drugiego. Gubią się na najprostszych problemach

  Odpowiedz
 • Elo(2020-04-03 17:54) Zgłoś naruszenie 32

  I przywołał cytat z Mędrca 🙂 gratuluję autorytetów.

  Odpowiedz
 • betonowy elektorat(2020-04-03 11:08) Zgłoś naruszenie 22

  Sławek nie p.... Wracaj do stołu. Wódka się grzeje. 😉

  Odpowiedz
 • Gościu(2020-04-07 18:44) Zgłoś naruszenie 00

  Ludzie już tak uwierzyli co im podają w TVN i Polsat że w następnym tygodniu jak będzie hasło,,, brać każdy po butelce litrowej wody i pół bochenka chleba i siedzieć przez 48 godzin w piwnicy to 90% widzów to zrobi. Ja akurat od paru lat nie lubię urlopu poza domem bo bardziej mnie męczą wyjazdy i powroty więc spędzam czas w domu nic nie robiąc. Gin+tonic każdego wieczora i lb.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie