Jak bezpiecznie robić zakupy w czasie pandemii? Garść porad od ministerstwa i NFZ

28.03.2020, 17:17; Aktualizacja: 31.03.2020, 16:11
Robiąc zakupy, należy pamiętać o zachowaniu odstępu minimum 1-1,5 metra od innych osób, także pracowników sklepu, w tym kasjerów

Robiąc zakupy, należy pamiętać o zachowaniu odstępu minimum 1-1,5 metra od innych osób, także pracowników sklepu, w tym kasjerówźródło: ShutterStock

Zrezygnuj z zakupów, po które musisz pojechać komunikacją publiczną, płać bezdotykowo, zaplanuj zakupy tak, by wychodzić do sklepu jak najrzadziej - to niektóre z zaleceń, jak uniknąć zakażenia koronawirusem podczas zakupów, opublikowanych na stronie pacjent.gov.pl.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (18)

  • XXYYZZ(2020-03-30 10:56) Zgłoś naruszenie 113

    Z obserwacji: widzę osoby, które wchodzą do sklepów w rękawiczkach, trzymają koszyk lub wózek, rozmawiają przez telefon, przebierają w towarach, płacą kartą w kasie i w tych samych rękawiczkach wędrują do kolejnego sklepu! Bywają też osoby , którym rękawiice skórzane mają zastąpić jednorazowe! Te dwwie grupy patrzą na mnie z wyższością, gdy zakładam na ręce woreczki i po zakupach wyrzucam je przed wyjściem do kosza. Zwracam też uwagi osobom bez zabezpieczenia rąk i grzebiących w towarach lub odstawiających towar i nie zawsze na właściwe miejsce lub poza lodówką. Piszcie częściej o zachowaniu na zakupach, bo w tym okresie, ale i przed pandemią, zachowania niektórych klientów zagrażają nam zawsze, a w tym tragicznym czasie są wręcz niebezpieczni!

    Odpowiedz
  • XXYYZZ (2020-03-30 11:09) Zgłoś naruszenie 91

    Z obserwacji: widzę osoby, które wchodzą do sklepów w rękawiczkach, trzymają koszyk lub wózek, rozmawiają przez telefon, przebierają w towarach, płacą kartą w kasie i w tych samych rękawiczkach wędrują do kolejnego sklepu! Bywają też osoby , którym rękawiice skórzane mają zastąpić jednorazowe! Te dwie grupy patrzą na mnie z wyższością, gdy zakładam na ręce woreczki i po zakupach wyrzucam je przed wyjściem do kosza. Zwracam też uwagi osobom bez zabezpieczenia rąk i grzebiących w towarach lub odstawiających towar i nie zawsze na właściwe miejsce lub poza lodówką. Piszcie częściej o zachowaniu na zakupach, bo w tym okresie, ale i przed pandemią, zachowania niektórych klientów zagrażają nam zawsze, a w tym tragicznym czasie są wręcz niebezpieczni! Sklepy powinne być poddane szczególnym rygorom!

    Odpowiedz
  • Katarzyna(2020-04-03 19:47) Zgłoś naruszenie 83

    Jak to się ma do rzeczywistości? Ostatnio weszłam do sklepu z własnym koszykiem i wdałam się w dyskusję z pracownikiem Delikatesów Centrum, który zmuszał mnie do wzięcia koszyka, wręcz wypraszając ze sklepu, gdy odmówiłam. Koszyki nie były dezynfekowane, klienci nie posiadali rękawiczek, nie dezynfekowali rąk przed wejściem. Nie będę narażała siebie i moją rodzinę na zarażenie. Zalecenia Ministra są jasne i zamierzam się do nich stosować! Nikt nie może mnie zmusić do wzięcia koszyka sklepowego. To jakiś absurd. Pracownicy mają liczyć klientów na sklepie, a nie koszyki! To tylko ich wymysł na ułatwienie sobie sprawy!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Paweł Łoboda(2020-03-29 16:02) Zgłoś naruszenie 66

    W Kauflandzie Brodnica o zgrozo każdy wchodzący do sklepu musi mieć swój wózek.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • XXYYZZ (2020-03-30 11:05) Zgłoś naruszenie 62

    Z obserwacji: widzę osoby, które wchodzą do sklepów w rękawiczkach, trzymają koszyk lub wózek, rozmawiają przez telefon, przebierają w towarach, płacą kartą w kasie i w tych samych rękawiczkach wędrują do kolejnego sklepu! Bywają też osoby , którym rękawiice skórzane mają zastąpić jednorazowe! Te dwwie grupy patrzą na mnie z wyższością, gdy zakładam na ręce woreczki i po zakupach wyrzucam je przed wyjściem do kosza. Zwracam też uwagi osobom bez zabezpieczenia rąk i grzebiących w towarach lub odstawiających towar i nie zawsze na właściwe miejsce lub poza lodówką. Piszcie częściej o zachowaniu na zakupach, bo w tym okresie, ale i przed pandemią, zachowania niektórych klientów zagrażają nam zawsze, a w tym tragicznym czasie są wręcz niebezpieczni! Sklepy powinne być poddane szczególnym rygorom!

    Odpowiedz
  • emil(2020-03-30 13:23) Zgłoś naruszenie 43

    najbezpieczniej to przez internet, ja teraz tylko tak robie zakupy. Nawet babcie przekonałem i jak kilka dni temu czajnik jej sie popsul to nowy zamowila telefoniecznie w media expert :D

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wojtek(2020-03-29 13:11) Zgłoś naruszenie 430

    zakaz wychodzenie i gromadzenia obowiązuję do 09.05.2020 w dniu 11.05.2020 r zostanie wydłużony (zależnie od sytuacji ) max do 23.05.2020 a 24.05.2020 możliwość wprowadzenie stanu klęski

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • k(2020-03-29 17:54) Zgłoś naruszenie 30

    k

    Odpowiedz
  • Kazach(2020-05-14 01:03) Zgłoś naruszenie 00

    Ja tam zawsze sprzęt zamawiałem z media expert i nigdy nie było ryzyka, przez bezdotykowy odbiór.

    Odpowiedz
  • Dyzio(2020-05-26 16:58) Zgłoś naruszenie 00

    Nie no media expert dał radę, korona pokazała, do teraz trzymają rygor wedle zaleceń.

    Odpowiedz
  • Janka(2020-04-04 14:25) Zgłoś naruszenie 00

    Wirus może pozostawać na przedmiotach nawet do kilku dni, zależnie od warunków, a najlepsze są dla niego niska temperatura i suche powietrze - czyli lodówka. Jeśli na wirusa działa mydło, to chyba owoce i warzywa należałoby myć właśnie w mydle, bo zimna woda go nie zmyje. Dodatko nie wszytsko można wyjąć z opakowań. Np jogurty, masło. W przypadku jogurtów nie ma problemu - plastikowe opakowania można umyć, więc luz. Ale masło jest w papierowym opakowaniu, które nie jest problemem dla wirusa. Owszem, mogę przełożyć do maselniczki, ale już z wirusem.... Poza tym, mam rękawiczki na zakupach, ale wirus już siedzi na produktach, bo jakiś niezrównoważony człowiek przychodzi do sklepu kicha i prycha i nawet nie pomyśli, żeby zasłonić usta, czy nos! Na ostatnich zakupach w Lidlu, pani rozkładająca towar kaszlała i nie zasłaniała ust! W kasie obsługiwał pan, który miał katar. Miał co prawda rękawiczki, ale co to daje skoro Pan co chwila nos wyciera chusteczką, użytą wielokrotnie, a następnie dotyka każdego produktu, żeby go zeskanować! I gdybym nie odkaziła w domu wszystkiego, wirusów miałabym tera tysiące w lodówce (nie tylko covid-19).

    Odpowiedz
  • Maczang(2020-05-01 00:06) Zgłoś naruszenie 00

    wystarczy chodzić do zaufanych sklepów, byłem w Media expert i wiedzą jak zachować zasady przy aktualnej sytuacji w 100%.

    Odpowiedz
  • zareba(2020-03-30 12:52) Zgłoś naruszenie 01

    przedszkole w Raszkowie codziennie wzywa pracownikow do siebie

    Odpowiedz
  • Fildor(2020-04-02 13:21) Zgłoś naruszenie 00

    Prrzez internet i kurierem a jak, ja do media expert poszedłem ostatnio po słuchawki do gry na kompie i w sklepie stacjonarym oni na serio dbają o bezpieczeństwo, jest żel, powierzchnie są odkażane, chyba nawet bardziej niż nakazuje sanepid.

    Odpowiedz