statystyki

Powrót do wspólnotowych korzeni. Kryzys będzie okazją do refleksji nad UE? [OPINIA]

autor: Iratxe García PéRez25.03.2020, 07:48; Aktualizacja: 25.03.2020, 14:42
Iratxe García PéRez

Iratxe García PéRezźródło: Materiały Prasowe

Chociaż może się to wydawać nieistotne w obliczu obecnego kryzysu COVID-19, to może jest to najlepsza okazja do refleksji nad Unią oraz nad tym, co nas łączy. W ciągu ostatnich 70 lat przeszliśmy długą drogę. Pod wieloma względami byliśmy jednak zbyt powolni, a naszym priorytetom brakowało jasności.

W obliczu globalizacji kształtowanej przez interesy handlowe i neoliberalną politykę zapomnieliśmy o tym, co jest naprawdę ważne: o ludziach. Za bardzo skupiliśmy się na wzroście makroekonomicznym, a zaniedbaliśmy politykę publiczną, taką jak opieka zdrowotna, której znaczenie teraz nagle dostrzegliśmy. Indywidualizm, konsumpcjonizm i samotność uległy globalizacji, przed czym przestrzegał nas m.in. Zygmunt Bauman.

Ten straszliwy kryzys musi być okazją do powrotu do podstaw i globalnej solidarności. W przypadku UE oznacza to powrót do poczucia wspólnoty. Jesteśmy wspólnotą, ponieważ jesteśmy od siebie zależni i tylko razem możemy pokonać kryzys. W przeszłości nie udało się stawić czoła społecznym konsekwencjom polityki oszczędnościowej oraz wyzwaniom związanym z migracją lub globalnym ociepleniem. Teraz musimy uruchomić tę solidarność, by powstrzymać koronawirusa. Mam nadzieję, że będzie to początek nowego ducha wspólnotowej solidarności.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie