Koronawirus w Polsce: Rząd wprowadza zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami

24.03.2020, 13:03; Aktualizacja: 24.03.2020, 17:10
Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski

Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Mateusz Marek

Ten efekt, który dzisiaj mamy, mniejszego przyrostu [przypadków koronawirusa] niż się spodziewaliśmy, nie może nas usypiać. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym co się dzieje i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia - powiedział we wtorek 24 marca premier Mateusz Morawiecki. Ograniczenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (346)

  • JAM(2020-03-25 00:56) Zgłoś naruszenie 200

    Podpisujcie (wklejać do wyszukiwarki żeby wyświetliło link) My, polscy wyborcy, wzywamy konstytucyjne władze Rzeczypospolitej, aby pilnie podjęły decyzję o przesunięciu daty wyborów prezydenckich na jesień 2020 roku z powodu stanu nadzwyczajnego.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rozporządzenie(2020-03-26 13:07) Zgłoś naruszenie 190

    Skrót Rozporządzenia z 20 marca ze zmianami z 24 marca Dz.U. poz. 491 i 522 § 3a. 1. W okresie od 25 marca do 11 kwietnia 2020 zakazuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczania się osób przebywających na tym obszarze, z wyjątkiem przemieszczania się danej osoby w celu: 1) wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych; 2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11 Kodeksu Karnego [małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu], a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych; 3) wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu; 4) sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych. 2. W przypadku gdy przemieszczanie się następuje: 1) pieszo – jednocześnie mogą się poruszać dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie; 2) środkami publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 1a ust. 4 pkt 3a ustawy z 20 czerwca 1992 o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U. z 2018 poz. 295) – środkiem tym można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób,niż wynosi połowa miejsc siedzących. 3. Ograniczenia, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, nie stosuje się do osób najbliższych w rozumieniu art. 115 § 116 Kodeksu Karnego [p. wyżej] § 11a. 1. W okresie od 25 marca do 11 kwietnia 2020 zakazuje się: 1) organizowania zgromadzeń w rozumieniu art. 3 ustawy z 24 lipca 2015 – Prawo o zgromadzeniach; 2) innych niż określone w pkt 1 zgromadzeń organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych oraz imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań danej osoby z jej osobami najbliższymi w rozumieniu art. 115 § 11 Kodeksu Karnego [p. wyżej] lub z osobami najbliższymi osobie, z którą pozostaje we wspólnym pożyciu. 2. Ograniczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzeniem działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym.

    Odpowiedz
  • JAM(2020-03-25 00:51) Zgłoś naruszenie 170

    podpisujcie (wklejcie di wyszukiwarki, żeby wyświetliło link) Szanowny Panie Premierze, my obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, zwracamy się do Pana z petycją dotyczącą przesunięcia wyborów prezydenckich z 10 maja 2020 roku na jesień 2020. Rozumiemy, że przeprowadzenie wyborów w terminie stanowi jeden z priorytetów rządu. Jednak jako społeczeństwo mamy prawo głosu. Żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju. Boimy się pójść do urn, martwimy się o zdrowie naszych najbliższych, którzy zechcą oddać głos, martwimy się o osoby zasiadające w komisjach wyborczych, które tego dnia zetkną się z setkami obywateli. Optymistyczne założenia w kwestii pandemii koronawirusa mogą zawieść. Nikt nie jest w stanie przewidzieć jak długo choroba będzie nas atakowała. Szanowny Panie Premierze, uważamy, że w zaistniałej sytuacji wybory prezydenckie powinny odbyć się później, niż zostało to zaplanowane. Jako obywatele RP chcemy czuć się bezpiecznie spełniając nasz obywatelski obowiązek. Chcemy aby wybory w demokratycznym kraju odbyły się zgodnie z konstytucją. Chcemy aby to były wolne wybory. Uprzejmie prosimy o ustosunkowanie się do naszego postulatu. {wklejcie do wyszukiwarki żeby wyświetliło link}

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • L(2020-03-24 15:20) Zgłoś naruszenie 161

    Jak to czytam wasze komentarze, to ja się dziwię że my jeszcze wszyscy żyjemy!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ja(2020-03-25 19:08) Zgłoś naruszenie 160

    wojtas uważasz że niema zagrożenia to czemu tyle osób umarło, a nawet poumierali lekarze w szczelnych kombizonach porozmawiaj z rodzinami bliskich co u nich wirus pozabijał najbliższych

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • #zostańwdomu(2020-03-24 15:23) Zgłoś naruszenie 169

    Bardzo dobrze!!!!!!! Siedzieć w domach i być odpowiedzialnym! Irytują mnie komentarze typu, że to ograniczenie wolności, że to niekonstytucyjne...LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ!... Działamy w stanie epidemii i trzeba przedsięwziąć takie środki, żeby to cholerstwo się nie rozwaliło na całą Polskę i nie powtórzyło u nas takiej sytuacji jak we Włoszech, czy innych krajach gdzie takie zakazy wprowadzono zdecydowanie za późno, gdzie zarażonych jest już kilkadziesiąt tysięcy osób. Nie lubię PiSu ( i to bardzo), ale w tej sytuacji kiedy nie potrafią jak ciamajdy zapewnić służbie zdrowia potrzebnego sprzętu, to musimy sobie pomóc sami siedząc w domu!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Joanna(2020-03-24 14:02) Zgłoś naruszenie 1521

    Rozporządzenie zostalo juz opublikowane w dzienniku ustaw? Nie moge go znalezc.. nie mzoe w takim razie obowiazywac od dzisiaj...

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Polak szary(2020-03-24 15:30) Zgłoś naruszenie 1413

    Szanowni Państwo. Przestańcie łaskawie rżnąć głupa, biadolić, marudzić o Konstytucji, albo przekomarzać się jak małe dzieci. Widzieliście to, co dzieje się we Włoszech albo Hiszpanii? Chcecie umierać z uduszenia? Chcecie skończyć w plastykowych workach? Nie? TO OGARNIJCIE SIĘ WRESZCIE I ZACZNIJCIE ZACHOWYWAĆ SIĘ JAK DOROŚLI LUDZIE. W stanie epidemii macie bezwzględnie i bez dyskusji słuchać Ministra Zdrowia i podległych mu służb. Amen. Jak ktoś nie rozumie, to niech zatelefonuje do kogoś mądrzejszego, żeby mu wytłumaczył co jest po polsku mówione i pisane do polskich obywateli.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • ja(2020-03-25 19:18) Zgłoś naruszenie 120

    wojtas a ci co pozarażali się i ci co poumierali to z ziemi wykopali sobie tego wirusa czy dowieziono im z powracającymi zzagranicy pomyśl wirus szuka nosiciela i cały czas mutuje

    Odpowiedz
  • ja(2020-03-25 18:49) Zgłoś naruszenie 120

    coż jest litera prawa jak zarazisz kogoś ? to społeczeństwo takiego ******a zlinczuje

    Odpowiedz
  • ja(2020-03-25 19:44) Zgłoś naruszenie 120

    uświadomie ci jak koronowirus wpływa na umieralność w Polsce MAMY OKOŁO 10000 TYS RESPIRATOROW ito niewiadomo ile jest sprawnych przy założeniu ze ziennie w szpitalach jest 5000 chorych potrzebujących respiratorow nie związanych z wirusem to zostaje ok połowa na wirusowych połuż 6000 do dołużek to lekarze bedąmusieli decydować kogo odłańczać taksi stało we włoszech

    Odpowiedz
  • erotoman(2020-03-24 14:38) Zgłoś naruszenie 116

    Agencje towarzyskie otwarte jak ktos preferuje trojkaty I zamowi 2 Panie to zaplaci kare 30 tysi za zbiegowisko trzech cial w " Kupie"

    Odpowiedz
  • B(2020-03-24 18:10) Zgłoś naruszenie 100

    Ludzie opamiętajcie się znaleźliśmy się pierwszy raz w takiej sytuacji i musimy być razem solidarni rząd robię co może abyśmy z tego wysli cało nie tak jak Włochy

    Odpowiedz
  • A do pracy muszę iść(2020-03-24 14:37) Zgłoś naruszenie 91

    Podjedzie autobus i mnie nie wpuści bo ma komplet

    Odpowiedz
  • NATI(2020-03-24 14:24) Zgłoś naruszenie 918

    NIE MOŻNA SIĘ PRZEMIESZCZAĆ. A AUTEM Z PUNKTU A DO PUNKTU B MOŻNA? NP Z MOJEGO DOMU DO CHLOPAKA? CZY ZATRZYMAĆ MNIE MOGĄ JAK BEDE JECHAC AUTEM.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Edg(2020-03-24 13:58) Zgłoś naruszenie 95

    Hm, mieszkam i pracuję w innym mieście niż mam mieszkanie i jestem zameldowany, samochód też mam zarejestrowany poza obecnym miejscem zamieszkania. Na postawie czego zostanie zweryfikowane czy jadę do pracy czy na spacer po mieście? Mam mieć ze sobą umowę o pracę i umowę najmu mieszkania cyz może potrzebne jest jakieś pismo od pracodawcy, że moja obecność w pracy jest konieczna?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • ja(2020-03-25 22:57) Zgłoś naruszenie 80

    GOŚCIU EPIDEMIA BEDZIE GORSZA OD ŚMIERCIONOŚNEGO WIRUSA. POMYŚL JAK NAGLE OKAŻE SIE ZE TREZBA HOSPITALIZOWAĆ 6000 OSOB TO KOGO PODŁĄCZYSZ A KOGO ODŁACZYSZ

    Odpowiedz
  • K(2020-03-24 15:19) Zgłoś naruszenie 81

    Słuszna decyzja tylko jeszcze nie dość rygorystyczna.

    Odpowiedz
  • ja(2020-03-25 21:16) Zgłoś naruszenie 81

    nie możemy dopuścić by liczba hospitalizowanych przekroczyła liczbe respiratorów bo inaczej lekarze będą musieli Decydować kogo odłączyć, DLATEGO TAK WAŻNA JEST KWARANTANNA

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz