statystyki

Epidemia koronawirusa: Co z europejską solidarnością? [OPINIA]

autor: Magdalena Cedro20.03.2020, 17:00
Sceptycznie w Warszawie postrzegano również pomysł zamknięcia granic zewnętrznych UE, największej tego typu operacji w historii Wspólnoty. Von der Leyen wyszła z tą propozycją trzy dni po tym, gdy polskie granice zostały zamknięte, w tym również te zewnętrzne, z Ukrainą, Białorusią i Rosją.

Sceptycznie w Warszawie postrzegano również pomysł zamknięcia granic zewnętrznych UE, największej tego typu operacji w historii Wspólnoty. Von der Leyen wyszła z tą propozycją trzy dni po tym, gdy polskie granice zostały zamknięte, w tym również te zewnętrzne, z Ukrainą, Białorusią i Rosją.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: Enric Fontcuberta

Starsze osoby poukładane na łóżkach polowych stojących w ulicznych namiotach, wyczerpana lekarka opowiadająca o trudnych wyborach w obliczu niewystarczającej liczby ratujących życie respiratorów, opustoszałe ulice Rzymu, Mediolanu i Wenecji.

Kraj słodkiego życia na naszych oczach zmienił się w poddane kwarantannie getto. Ale obrazy dramatycznej walki z pandemią zamiast zmobilizować do pomocy, sprawiły, że inne państwa europejskie zaczęły naprędce szacować stan sprzętu medycznego. Kiedy okazało się, że na pandemię nieprzygotowana jest większość z nich, zaczęły gromadzić zapasy, zakazując eksportu zasobów medycznych. Tego, że pomoc zamiast z sąsiedzkich krajów nadeszła dopiero z Chin, Włosi nie zapomną zapewne nigdy.

Tej gorzkiej lekcji udałoby się być może uniknąć, gdyby wcześniej przewidziano zagrożenie i wprowadzono skoordynowane przygotowania. O tym, jak bardzo Europa lekceważyła pandemię, świadczy przykład Hiszpanów. Pierwsza ofiara śmiertelna Covid -19 zmarła 13 lutego, ale ustalono to dopiero w pośmiertnym badaniu 3 marca. A musiało upłynąć kolejne półtora tygodnia nim rząd w Madrycie zdecydował się działać.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie