statystyki

Epidemia koronawirusa: Co z europejską solidarnością? [OPINIA]

autor: Magdalena Cedro20.03.2020, 17:00
Sceptycznie w Warszawie postrzegano również pomysł zamknięcia granic zewnętrznych UE, największej tego typu operacji w historii Wspólnoty. Von der Leyen wyszła z tą propozycją trzy dni po tym, gdy polskie granice zostały zamknięte, w tym również te zewnętrzne, z Ukrainą, Białorusią i Rosją.

Sceptycznie w Warszawie postrzegano również pomysł zamknięcia granic zewnętrznych UE, największej tego typu operacji w historii Wspólnoty. Von der Leyen wyszła z tą propozycją trzy dni po tym, gdy polskie granice zostały zamknięte, w tym również te zewnętrzne, z Ukrainą, Białorusią i Rosją.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: Enric Fontcuberta

Starsze osoby poukładane na łóżkach polowych stojących w ulicznych namiotach, wyczerpana lekarka opowiadająca o trudnych wyborach w obliczu niewystarczającej liczby ratujących życie respiratorów, opustoszałe ulice Rzymu, Mediolanu i Wenecji.

Kraj słodkiego życia na naszych oczach zmienił się w poddane kwarantannie getto. Ale obrazy dramatycznej walki z pandemią zamiast zmobilizować do pomocy, sprawiły, że inne państwa europejskie zaczęły naprędce szacować stan sprzętu medycznego. Kiedy okazało się, że na pandemię nieprzygotowana jest większość z nich, zaczęły gromadzić zapasy, zakazując eksportu zasobów medycznych. Tego, że pomoc zamiast z sąsiedzkich krajów nadeszła dopiero z Chin, Włosi nie zapomną zapewne nigdy.

Tej gorzkiej lekcji udałoby się być może uniknąć, gdyby wcześniej przewidziano zagrożenie i wprowadzono skoordynowane przygotowania. O tym, jak bardzo Europa lekceważyła pandemię, świadczy przykład Hiszpanów. Pierwsza ofiara śmiertelna Covid -19 zmarła 13 lutego, ale ustalono to dopiero w pośmiertnym badaniu 3 marca. A musiało upłynąć kolejne półtora tygodnia nim rząd w Madrycie zdecydował się działać.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie