statystyki

Cedro: Europa ciągle uczy się solidarności

autor: Magdalena Cedro16.03.2020, 11:00; Aktualizacja: 16.03.2020, 11:31
Unia Europejska

Unia Europejskaźródło: ShutterStock

Unia Europejska znowu ma z czego wyciągać wnioski. Niezależnie od tego, czy miała możliwość zrobić dla Włochów więcej, złego wrażenia w najbardziej dotkniętym w UE koronawirusem kraju szybko nie da się zatrzeć.

Brak odpowiedzi na apele o pomoc wysyłane z Rzymu to dla eurosceptyków jeszcze jeden przykład tego, że w kryzysowych sytuacjach każdy kraj członkowski radzi sobie sam bez oglądania się na innych, a Bruksela niewiele może zrobić. Odwrotny wniosek wyciągają obrońcy zjednoczonej Europy. W ich ocenie powodem braku solidarnej odpowiedzi jest właśnie to, że stolice takie jak Rzym – zazwyczaj mocno uprzedzone do Brukseli – wzbraniały się przed rozszerzaniem jej uprawnień i dlatego w momencie kryzysu instytucje mają związane ręce. Rzeczywistość wydaje się nieco bardziej skomplikowana.

Przede wszystkim zawiódł europejski mechanizm ochrony ludności polegający na pomocy udzielanej sobie nawzajem przez kraje członkowskie w ekstremalnych sytuacjach. Procedura najpierw została przetestowana w czasie pożarów w Portugalii w 2017 r., by w kolejnym roku sprawdzić się w walce z pożarami greckich i szwedzkich lasów (w pomoc zaangażowani byli również polscy strażacy). Teraz jednak, kiedy każdy kraj członkowski musi walczyć z koronawirusowym pożarem u siebie, mechanizm okazuje się wydmuszką, bo sama Bruksela nie ma rezerw, by pomagać najbardziej potrzebującym stolicom.

W tak ekstremalnej sytuacji Włosi nie mogli również liczyć na kupienie sprzętu w sąsiednich krajach i musieli się ratować zakupem w Chinach. Zawiodło również Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób powołane po epidemii SARS w 200 5 r., które w starciu z koronawirusem okazało się bezzębne. Agencja ma bardzo wąskie kompetencje. Może jedynie badać zakres szerzenia choroby i wydawać rekomendacje, nie ma natomiast wpływu na wdrażane przez stolice procedury.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie