statystyki

Nie obrażać się na sprawiedliwość [OPINIA]

autor: Jan Wróbel06.03.2020, 10:08; Aktualizacja: 06.03.2020, 10:22
Jan Wróbel

Jan Wróbelźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Pewnie nie jestem w tej sprawie wyjątkiem – wierzę sprawdzonym. Józef Pinior jako działacz podziemia zdał wiele egzaminów na tyle trudnych, że wierzę mu szczególnie.

Skazanie go przez sąd ogromnie mnie zatem wzburzyło, zwłaszcza że sędzia sformułował opinię, iż oskarżony „zniżył się do czynów korupcyjnych” – nie znoszę moralizującej literatury w wykonaniu sędziów. Jednak trzeba przyznać, że ten sam sędzia nakreślił Piniorowi właściwy kierunek obrony. Bo Pinior przyjął niewłaściwy: CBA jest pisowska, prokuratura jest Ziobry, dowody są przeinaczone, a oskarżony wspaniały. Warto posłuchać sędziego Marka Górnego. Dowody oskarżenia trzeba obalać, a nie wyszydzać.

Trzeba wskazywać, gdzie i kiedy nagrania z podsłuchu nie mówią nam prawdy, a nie ogólnie mówić, że są „sfabrykowane”. Te 40 tys. zł, które wpłynęły na konto, były według obrony pożyczką – to trzeba podążyć tym tropem i pokazać, jak i kiedy (i z jakich spodziewanych funduszy) miały zostać spłacone. Czterdzieści tysięcy to nie jest ogromna suma, trudno pomyśleć, że dla takich pieniędzy człowiek utopi w błocie swoją gwiazdę szeryfa – jednak ten argument w świetle procedur prawnych nie brzmi tak dobrze, jak użyty retorycznie.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (2)

  • Bert(2020-03-06 21:17) Zgłoś naruszenie 21

    panie wróbel, żaden z pana obrońca. Tu linia obrony jest prosta : członkowie PO są PO prostu organicznie niezdolni umysłowo do POjęcia przestępnego charakteru korupcji. POwinni być zatem objęci abolicją.

    Odpowiedz
  • marta(2020-03-08 16:30) Zgłoś naruszenie 11

    Tak panie Wróbel ty też w tym uczestniczysz też czerpiesz z tego olbrzymie korzyści...Jałta was wybroni , znów nazwie bohaterami....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie